absolwent

Grzegorz Gawlik „Absolwentem z Pasją`` lutego 2014 roku

W ramach drugiej edycji plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano absolwenta lutego 2014 roku, którym został Grzegorz Gawlik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf oraz prawnik. Odbył podróże do ponad 60 krajów na 6 kontynentach. Często wspina się i podróżuje samotnie. Swoje wrażenia, obserwacje przekazuje w artykułach podróżniczych, publicystycznych oraz sportowych (relacjonował Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie). Pisze blogi i relacje z wypraw.

Działalność zawodowa

Już na studiach prawniczych zdobywał praktyczną wiedzę na praktykach w kancelariach prawnych, a po studiach pracował m.in. jako prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Ślązak Zapiór i Partnerzy w Katowicach, w Sądzie Rejonowym w Bytomiu jako Asystent Sędziego, na Międzynarodowym Lotnisku Katowice w Pyrzowicach jako specjalista ds. zamówień publicznych i przetargów. W kancelariach i prywatnych firmach pracował jako prawnik i specjalista ds. księgowości. Na podstawie uzyskanej akredytacji olimpijskiej pracował podczas Olimpiady w Londynie w 2012 r. – m.in. pisał artykuły prasowe.

Grzegorz Gawlik po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach we własnym zakresie pogłębiał wiedzę, zwłaszcza praktyczną. Wyspecjalizował się w analizach i opiniach prawnych przede wszystkim w przedmiocie prawa cywilnego, prawa pracy i zamówień publicznych. Dzięki licznym wyprawom podróżniczym do 64 krajów dysponuje ogromną wiedzą z zakresu stosunków międzynarodowych, geograficzną, przyrodniczą, z zakresu turystyki i organizacji transportu. W trakcie wypraw zapoznał się z funkcjonowaniem kilkudziesięciu państw, ich poziomem rozwoju, życiem społecznym i kulturalnym, w tym z różnorakimi problemami, z jakimi się borykają, i sposobami ich rozwiązywania. Eksplorował najdziksze i najbardziej niedostępne miejsca na Ziemi, a także tereny objęte konfliktami zbrojnymi. Jest niewiele osób w Polsce, które dysponują tego typu wiedzą i tak szeroką. Dlatego niejednokrotnie przypada mu rola eksperta (m.in. w telewizji TVN24).

Pasje

Grzegorz Gawlik uprawia wspinaczkę wysokogórską i skalną. Pierwszą poważną wyprawę alpinistyczno-podróżniczą na Kaukaz zorganizował na studiach w 2002 roku. I od tego czasu realizuje coraz trudniejsze, ambitniejsze i dłuższe projekty. Nieraz otarł się o śmierć. Zdobył kilkaset szczytów, w tym dwadzieścia o wysokości ponad 7, 6 i 5 tysięcy metrów m.in. w Himalajach, Pamirze, Andach i na Kaukazie oraz kilkadziesiąt aktywnych wulkanów. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i PTTK. Organizuje wyprawy, często wspina się i podróżuje samotnie, nawet przez kilka miesięcy. W połowie 2013 r. uruchomił swój portal podróżniczy: grzegorzgawlik.pl.
Poza tym wyspecjalizował się w fotografii przyrodniczej i podróżniczej. Zdjęcia Grzegorza Gawlika publikowane były m.in. w magazynach „N.P.M.”, „Globtroter”, „Poznaj Świat”, dziennikach: „Dziennik Zachodni” i „Gazeta Wyborcza”, w portalach Onet.pl i Interia.pl. Zdjęcia prezentuje także na prelekcjach i wystawach. Aktualnie w galerii Rotunda w Bytomskim Centrum Kultury ma miejsce ekspozycja „Podróże z i pod prąd – wystawa fotografii podróżniczej Grzegorza Gawlika”. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia 2014 roku.

Ponadto w roku 2013 wydał powieść sensacyjno-przygodową Kamień zagłady, pracuje również nad książką podróżniczą.

Z kolei w 2008 r. był jednym z założycieli (w tym przygotował prawne podstawy funkcjonowania) Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego Progres w Bytomiu (nr KRS: 0000327390). W najtrudniejszym początkowym okresie pełnił funkcję prezesa (do połowy 2011 r.). Stowarzyszenie w szczególności skupia się na prowadzeniu warsztatów dla młodzieży w celu zapobiegania problemom uzależnień i patologiom społecznym. W ramach swoich możliwości pomaga także różnym osobom w zakresie prawnym. Poza tym walczy o poprawę wizerunku miasta Bytom, propaguje turystykę w województwie śląskim i w Polsce (m.in. jako współautor książki Polska daj się zaskoczyć – trasy magiczne z 2013 r.). Różnorodną problematyką zajmuje się jako dziennikarz, za co otrzymał kilka nagród, m.in. jest laureatem konkursu: Najlepszy Dziennikarz Obywatelski 2012 (Interia360.pl) i nagrody czytelników Interii w głosowaniu sms-owym za najlepszy artykuł w roku 2012. Współpracuje z Domami Kultury i innymi podmiotami kulturalnymi, gdzie nieodpłatnie wygłasza prelekcje opowiadające o świecie i pokazuję slajdy.

Grzegorz Gawlik mówi o sobie: „cały czas się rozwijam i nie zamierzam poprzestać”.