absolwent

Plebiscyt „Absolwent z Pasją” – Maria Potoczek absolwentką lutego

W ramach Plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano absolwentkę lutego, którą została Maria Potoczek, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Celem plebiscytu jest promowanie absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, których wyróżniają niezwykłe pasje. Tytuł jest wyróżnieniem absolwenta za jego zainteresowania, którym oddaje się z pełnym zaangażowaniem, a także za aktywną, wyróżniającą się i znaczącą działalność społeczną oraz za osiągnięcia indywidualne w zakresie działalności kulturalnej, naukowej lub w sporcie. Do 15 marca 2013 r. przyjmowane będą zgłoszenia do tytułu absolwenta marca. Po wyłonieniu ostatniego absolwenta miesiąca, jesienią 2013 r. uruchomione zostanie głosowanie online, w którym swój głos będą mogli oddać wszyscy członkowie społeczności akademickiej UŚ. Na podstawie oddanych głosów komisja plebiscytowa wyróżni jednego z absolwentów tytułem „Absolwenta z Pasją”.

Maria Potoczek w 2000 roku ukończyła niestacjonarne studia magisterskie na kierunku kulturoznawstwo, specjalność: teatrologia.

W 2001 roku związała się z Domem Kultury w Lipniku, gdzie jest instruktorem teatralnym. Pracuje także w Domu Kultury w Kamienicy. W 2011 r. za osiągnięcia zawodowe została wyróżniona prestiżową nagrodą prezydenta Bielska-Białej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

W centrum jej zainteresowań zawsze znajduje się człowiek. Jej działalność skupia się na prowadzeniu grup teatralnych (także dla najmłodszych dzieci i seniorów), z którymi odnosi znaczące sukcesy. W czasie podejmowanych wspólnie artystycznych inicjatyw, artyści-amatorzy, przy użyciu teatralnych środków, starają się wyrażać swoje myśli, pomysły, a często także marzenia.

Jednym z najciekawszych dokonań Marii Potoczek jest stworzenie Teatru Seniora „Dlaczego Nie?”, który „wyrósł z chęci tworzenia i oczekiwania od życia czegoś więcej, niż chce dać nam szara rzeczywistość”. Tworzą go ludzie w wieku emerytalnym, którzy odnaleźli czas na realizację swoich teatralnych pasji. Według instruktorki, uczestnikami spotkań Teatru „Dlaczego Nie?” są ludzie dojrzali, odważni i szczęśliwi.

Wybrane osiągnięcia Marii Potoczek:

Grupa Teatralna „P jak Psikus”, Dom Kultury w Kamienicy

• „Czarownica z szafy na szczotki” (I miejsce, Miniatury Teatralne w Buczkowicach; II miejsce, Szkolne Igraszki Teatralne w DK w Kamienicy; II miejsce, Bielskie Spotkania Teatralne w Kamienicy)
  • „Wróżka z kranu” (I miejsce, Miniatury Teatralne w Buczkowicach; II miejsce, Igraszki Teatralne w DK w Kamienicy; II miejsce, Bielskie Spotkania Teatralne)
  • „Na Arce o ósmej” (III miejsce, Szkolne Igraszki Teatralne w DK w Kamienicy; II miejsce, Bielskie Spotkania Teatralne w DK w Kamienicy; Nagroda Specjalna Spotkania z Teatrem w Zawierciu)
  • „Aksamitka córka diabła” (II miejsce, Igraszki Teatralne w DK w Kamienicy; Złota Kurtyna, Bielskie Spotkania Teatralne)

Grupa Teatralna „Z Dostawką”, Dom Kultury w Lipniku

• „Inne Kaczątko” (Złota Kurtyna, Bielskie Spotkania Teatralne 2011; wyróżnienie w Wodzisławiu Śląskim podczas Festiwalu Laboratorium Młodego Aktora 2011; III miejsce na festiwalu Kocioł Teatralny w Andrychowie 2011)
  • Spektakl „Pręcik” (Grand Prix podczas Festiwalu Bielskie Spotkania Teatralne 2012; I miejsce Laboratorium Młodego Aktora 2012 Wodzisław Śląski; Laureat Teatralnej Mapy Bielska)

Grupa Teatralna „Paradox”, Dom Kultury w Kamienicy

• „Pięć minut” (I miejsce, Igraszki Teatralne w DK Kamienica, wyróżnienie na Bielskich Spotkaniach Teatralnych)
  •  Jak jest” (wyróżnienie, Igraszki Teatralne w DK Kamienica; II miejsce, Bielskie Spotkania Teatralne w DK w Kamienicy)