Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

O programie Cyber Science. Tokenizacja i automatyzacja procesów w gospodarce cyfrowej. Aspekty prawne, techniczne i zarządcze.

Naszym celem jest przekształcenie wszystkich uczestników w specjalistów w wybranej przez nich dziedzinie. Aby to osiągnąć, należy jednak najpierw nauczyć się podstaw gospodarki cyfrowej oraz zdobyć wiedzę na temat jak największej liczby dziedzin, które są dziś jej kluczowymi elementami dynamicznego rozwoju. Opracowaliśmy trójfazowy model, który stanowi podstawę całego programu – faza wiedzy, faza umiejętności i faza koncentracji. Faza wiedzy towarzyszy uczestnikowi od początku jego rozpoczęcia studiów od poziomu podstawowego, aż po specjalistyczny (Hackathon). Faza umiejętności rozpoczyna się wraz z pierwszymi ćwiczeniami i warsztatami i inicjuje ona wejście uczestnika na poziom ogólny. Faza koncentracji analogicznie – wymaga wykonywania zadań w ramach ćwiczeń i powtarzania wyuczonych działań z warsztatów, a jej finalnym efektem jest dobrze skoordynowana i wydajna praca w zespole, na poziomie specjalistycznym, kończąca studia podyplomowe na Hackathonie.

Faza wiedzy to dostęp najważniejszego elementu studiów – wiadomości ekspertów, które są udostępniane w formie nagrań audiowizualnych na platformie Moodle. Wykłady są asynchroniczne. Oglądamy je w dowolnym momencie od ich udostępnienia. Całość w Moodle opracowana jest w formie e-poradnika, który umożliwia pozyskanie odpowiedniej jakości wiedzy.

Faza umiejętności i koncentracji to ćwiczenia i warsztaty. Zajęcia odbywają się on-line na platformie MS Teams, ewentualnie w przypadku warsztatów może to też być platforma ZOOM.

  1. Ćwiczenia związane są z tworzeniem treści z wyszukiwanych wcześniej samodzielnie informacji i prezentacją tej indywidualnej pracy w małych grupach celem debaty. Spotkanie moderowane jest przez mentora wspierającego i ma na celu krytyczną ocenę prac uczestników przez innych.
  2. Warsztaty mają na celu stymulowanie samodzielności poprzez nabycie przez uczestników nowych umiejętności.

Zaliczenie wszystkich faz odbywa się w modelu ćwiczeń w warunkach ograniczonego czasu w zróżnicowanych grupach. Zespoły realizują wybrany temat projektowy w ramach kilkudniowego wydarzenia typu „Hackathon”. Jest to ostatni etap sprawdzający wiedzę oraz umiejętności nabyte w trakcie całych studiów podyplomowych.

WYKŁADY

ĆWICZENIA

WARSZTATY

Dodatkowym elementem studiów podyplomowych jest tak zwany bootcamp. Jest to możliwość samodzielnego doboru wiedzy i umiejętności spoza podstawowej listy zajęć. Udział w tego typu zajęciach jest opcjonalny.

Zajęcia fakultatywne w ramach BOOTCAMP

wyjazdy plenerowe do partnerów

dodatkowe wykłady spoza puli

spotkania konwersatoryjne

warsztaty i konsultacje z mentorami na hackathonie

Moduły wykładów asynchronicznych

Transdycyplinarne wykłady o AI. To jeden z najobszerniejszych bloków, którego czas przekracza 60 godzin lekcyjnych.  

Transdyscyplinarny zbiór wykładów poświęcony jest zagadnieniom związanym z technologią blockchain. W jego zakresie są też wykłady z NFT i smart contract.

Wykłady dotyczące prawa własności intelektualnej. Jednego z najtrudniejszych tematów w gospodarce cyfrowej. 

Logo bloku dane Wedle niektórych dane to „paliwo” gospodarki cyfrowej. Transdycyplinarne wykłady dotyczące danatyzacji, otwartych danych oraz danych osobowych przybliżą specyfikę tego fenomenu.  

Transdycyplinarne wykłady dotyczące podstaw technicznych. W tym bloku znajdują się między innymi podstawy programowania, budowy komputera, czy też cyberhigieny. 

Logo człowiek Rozwój nowych technologii to również refleksja na tym, gdzie jest miejsce człowieka w gospodarce cyfrowej. W tym bloku znajdują się wykłady poświęcone ochronie konsumenta, prywatności, dóbr osobistych. 

Specjalistyczny blok wykładów  dedykowany osobom zainteresowanym nowym technologiom w finansach. 

Logo wagi symbolizującej sąd Specjalistyczny blok wykładów  dedykowany osobom zainteresowanym nowym technologiom w prawie. 

return to top