Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Interdyscyplinarne Centrum Rozwoju Kadr
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

ICRK „C4RE talks” | Przyszłość pracy z perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji

04.07.2023 - 15:53 aktualizacja 04.07.2023 - 15:53
Redakcja: MK

W tym odcinku wywiadów poświęconych zarządzaniu kompetencjami w uniwersytetach gościmy Prof. Sharon Glazer z the University of Baltimore and the University of Maryland, Applied Research Lab.

Prof. Sharon Glazer wniosła znaczący wkład w dziedzinę psychologii stosowanej, szczególnie w odniesieniu do zdrowia zawodowego i badania stresu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na różnych zawodach i zagadnieniach psychologii stosowanej w takich krajach, jak: Brazylia, Peru, Indie, Hiszpania, Włochy, Węgry, Izrael i Japonia. Przyczyniła się do popularyzowania wiedzy o innych kulturach. Prof. Sharon Glazer pracuje obecnie nad 4. edycją podręcznika Cambridge University Press, Cross-Cultural Psychology.

Prof. Sharon Glazer podczas wywiadu odpowiada na następujące pytania:

1. Co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat, co zmieniło nasze życie, naszą pracę i sposób, w jaki myślimy o sobie i świecie, w którym żyjemy?

2. Jaki jest wkład psychologii pracy i organizacji w rozwój świata?

3. Ciągle słyszymy o ChacieGPT. Które zawody zostaną najszybciej zastąpione przez sztuczną inteligencję?

4. Jakie cechy musi posiadać „sztuczny” menedżer, aby wpływać na pracę ludzi?

5. Jak będziemy rozwijać nowe kompetencje? Czy możliwe jest przygotowanie się na zmiany związane z rozwojem sztucznej inteligencji?

6. Co my, środowisko psychologii pracy i organizacji, możemy zaoferować, aby pomóc w prowadzeniu i zarządzaniu zmianami?

7. W czym i w jakim sensie „sztuczny” menedżer, oparty na sztucznej inteligencji, będzie lepszy od człowieka pełniącego funkcję menadżera?

8. Jakie procesy lub czynniki mogą doprowadzić do tego, że człowiek pełniący funkcję menedżera zostanie zastąpiony przez maszynę wyposażoną w sztuczną inteligencję?

9. Jakie zmiany są pożądane? Jakie zmiany są niezbędne? Czy możemy w ogóle wprowadzić pożądane zmiany? W jaki sposób?

10. Gdzie jest nasz głos jako środowiska psychologii pracy i organizacji? Co musimy powiedzieć? Jak powinniśmy to powiedzieć?

11. Jakie byłyby konsekwencje, gdyby menedżer zespołu został zastąpiony menedżerem robotem, zbudowanym w oparciu o sztuczną inteligencję?

12. Jak mogłaby wyglądać praca w zespole, w którym menedżer i kilku członków zespołu to roboty oparte na sztucznej inteligencji?

Wywiad z Prof. Sharon Glazer prowadzi dr hab. inż. Olaf Flak, niezależny trener i doradca biznesowy.

Napis C4RE talks

Cykl „C4RE talks” (ang. Comptences for Research Excellence) to prezentacje, rozmowy i spotkania ze znakomitymi ekspertami z całego świata, którzy specjalizują się w tematyce budowania i rozwijania kompetencji. Cykl realizowany jest w ramach działań Interdyscyplinarnego Centrum Rozwoju Kadr.

Wszystkich wywiadów można posłuchać na kanale YouTube ICRK.

return to top