• Polish

ICRK „C4RE talks” | Wsparcie uczelni w budowaniu kompetencji badawczych

22.05.2023 - 11:41 aktualizacja 07.07.2023 - 13:07
Redakcja: MK

Tym razem rozmawiamy z Prof. Matiasem Pulópulos Tripiana z Department of Experimental Clinical and Health Psychology w Ghent University. Jest on naukowcem pracującym w obszarze Affective and Cognitive Neuroscience. Jego badania mają na celu zrozumienie wpływu stresu na zdrowie i poznanie oraz neurokognitywnych mechanizmów regulacji stresu i zaburzeń związanych ze stresem u osób młodych i starszych. Prowadził kilka krajowych i międzynarodowych grantów i projektów. Odbył pobyty badawcze na Uniwersytecie w Maastricht oraz na Uniwersytecie Harvarda.

Prof. Matias Pulópulos Tripiana podczas wywiadu odpowiada na następujące pytania:

1. Co decyduje o sukcesie naukowym badacza?
  2. Co sprzyja nawiązywaniu przez danego badacza kontaktów z innymi badaczami w kraju?
  3. Jakie są własne doświadczenia w zakresie wzmacniania kompetencji badawczych?
  4. Jakie są doświadczenia Profesora w kierowaniu rozproszonymi (wirtualnymi) zespołami badawczymi?
  5. Co powoduje w zespole, że osiąga on wysokie wyniki w pozyskiwaniu grantów?
  6. Kiedy zespół badawczy można nazwać kreatywnym?
  7. Co jest wskaźnikiem efektywności zespołu?
  8. Jakich kompetencji brakuje w waszym zespole, aby skutecznie prowadzić projekty badawcze?
  9. Jakie metody stosuje Pana uczelnia, aby wzmocnić poziom badań prowadzonych przez indywidualnych naukowców i przez zespoły badawcze?
  10. Jakich kompetencji brakuje na Pana uczelni i trzeba ich szukać poza uczelnią?
  11. W jakich warunkach można stworzyć innowacyjną uczelnię?

Wywiad z Prof. Matias Pulópulos Tripiana prowadzą:

• prof. dr hab. Barbara Kożusznik, Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • dr hab. inż. Olaf Flak, niezależny trener i doradca biznesowy

Nagranie zostało dofinansowane w ramach konkursu „Widzialność centrów badawczych” Inicjatywy Doskonałości Badawczej UŚ.

Pliki do pobrania

E-book pt. „Wsparcie uczelni w budowaniu kompetencji badawczych” w formacie dokumentu:

Napis C4RE talks

Cykl „C4RE talks” (ang. Comptences for Research Excellence) to prezentacje, rozmowy i spotkania ze znakomitymi ekspertami z całego świata, którzy specjalizują się w tematyce budowania i rozwijania kompetencji. Cykl realizowany jest w ramach działań Interdyscyplinarnego Centrum Rozwoju Kadr.

Wszystkich wywiadów można posłuchać na kanale YouTube ICRK.