W czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) ukazała się publikacja poświęcona doświadczaniu bólu przez trzmiele (Bombus terrestris) we współautorstwie pracownika IBBiOŚ (mgr Bartosza Barana).
Motivational trade-offs and modulation of nociception in bumblebees, Matilda Gibbons, Elisabetta Versace, Andrew Crump, Bartosz Baran, Lars Chittka
doi: https://doi.org/10.1073/pnas.2205821119
Notka popularnonaukowa:
Zachowanie owadów powszechnie postrzegane jest jako zbiór instynktownych, automatycznych zachowań wykonywanych w sztywny, niezależny od kontekstu sposób. W niniejszym doświadczeniu zbadano w jaki sposób wysokość nagrody (słodszy roztwór cukru) ma wpływ na decyzje związane z unikaniem bodźców bólowych. Uzyskane wyniki dowodzą, że trzmiele (Bombus terrestris) są zdolne do kontekstowego postrzegania bólu. W eksperymencie były skłonne do znoszenia bodźców bólowych tym częściej, im wyższa była dostępna dla nich nagroda. Ponadto, decyzje o wyborze źródła pokarmu i wystawieniu się na działanie bodźca bólowego były podejmowane, za wczasu, na podstawie zapamiętanych wskazówek. Wskazuje to, że owady wykorzystują informacje kontekstowe do modulowania zachowań nocyceptywnych, co stanowi mocną przesłankę na rzecz zdolności do doświadczania bólu.
Komentarz Science: https://www.science.org/content/article/bees-may-feel-pain