Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Zespół Histologii i Embriologii Zwierząt

Temat badawczy: Rozwój, struktura i biologia wybranych narządów bezkręgowców i kręgowców.

Analiza zespołów komórek płciowych siodełkowców (AnnelidaClitellata). Analiza płynu celomatycznego dżdżownicy Dendrobaena veneta w kontekście jego właściwości antynowotworowych. Wyjaśnienie pozycji troficznej wazonkowców. Określenie dynamiki i aktywności mitochondriów w zespołach komórek płciowych w czasie spermatogenezy. Analiza budowy jajników i przebiegu oogenezy siodełkowców. Badania molekularne i morfologiczne nad różnorodnością pijawek szczeciowych. Analiza budowy układu rozrodczego i przebiegu procesu rozmnażania nowych dla nauki gatunków niesporczaków. Analiza wpływu stresorów środowiskowych na biologię niesporczaków. Różnicowanie trzustki łuskonośnych w kontekście filogenezy. Różnicowanie siatkówki oka w kontekście różnicowania zegara biologicznego. Ekspresja Hsp70 w rozwoju wybranych narządów łuskonośnych. Analiza zmian strukturalnych i ultrastrukturalnych, aktywacji procesów śmierci komórkowej oraz zmian w aktywności mitochondriów w komórkach w wyniku krótko- i długoterminowej ekspozycji na wybrane ksenobiotoyki (gluten, metale ciężkie, pestycydy, nanoplastki, farmaceutyki).

Słowa kluczowe:

• histologia zwierząt