Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Klub Myśli Ekologicznej: Prof. Martin J. Head – „Antropocen – odpowiedź systemu ziemskiego na działalność człowieka.”

28.09.2022 - 12:30 aktualizacja 28.09.2022 - 12:30
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: antropocen, człowiek, czwartorzęd, ekologia, klub myśli ekologicznej, środowisko
Zapraszamy na 78. spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej. Odbędzie się ono w środę, 12 października o 17:30 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Gościem spotkania pt. „Antropocen – odpowiedź systemu ziemskiego na działalność człowieka.” będzie Prof. Martin J. Head z Kanady, specjalista w tematyce antropocenu.

Spotkanie możecie też śledzić online na Facebooku i kanale YouTube.

Spotkanie poprowadzą prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski) i dr Ryszard Kulik (Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot).

O Gościu:
Prof. Martin J. Head jest stratygrafem i profesorem zwyczajnym nauk o ziemi, współpracującym z takimi instytucjami jak Brock University i University of Toronto w Kanadzie oraz Wolfson College w Cambridge (Anglia). Obecnie jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Podkomisji Stratygrafii Czwartorzędowej (SQS), a w latach 2012-2020 pełnił funkcję jej przewodniczącego. Jest również współprzewodniczącym grupy roboczej ds. granicy środkowego i górnego plejstocenu, głosującym członkiem Grupy Roboczej SQS Antropocenu i Międzynarodowej Podkomisji ds. Klasyfikacji Stratygraficznej, oraz członkiem rady Komisji Stratygrafii i Chronologii INQUA (SACCOM).
Specjalizuje się w analizie szczątków morskich, jednokomórkowych glonów Dinoflagellata (bruzdnic), które przez miliony lat gromadziły się na dnie oceanów. Te mikroskopijnej wielkości skamieniałości wykorzystywane są głównie do badań biostratygraficznych oraz paleoekologicznych.
Profesor Martin Head jest jednak przede wszystkim wspaniałym człowiekiem, popularyzatorem wiedzy o antropocenie jako zjawisku „gwałtownego przyspieszenia”. Podczas wykładów umiejętnie łączy aspekty nauk humanistycznych i ścisłych, aby dowieść, że ludzkość wkroczyła w nową epokę geologiczną.

ORGANIZATORZY:
  • Klub Myśli Ekologicznej