Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Spotkanie z eko-filmem: pokaz filmu „Jestem Greta” z dyskusją

19.05.2023 - 08:02, aktualizacja 19.05.2023 - 08:02
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: aktywizm, eko-film, ekologia, greta thurnberg, klimat, klub myśli ekologicznej, młodzież, pokaz, projekcja, ruch społeczny, strajk klimatyczny
We wtorek, 30 maja 2023 r. o 17:30 zapraszamy do kinoteatru Rialto na 4. spotkanie z eko-filmem i projekcję filmu „Jestem Greta” (reż. Nathan Grossman, Szwecja, 2021, 97 min.).
W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole?
W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu.
UWAGA: Wstęp wolny, lecz obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina lub pobrane poprzez stronę internetową https://rialto.katowice.pl/
Spotkanie poprowadzą:
  • prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny)
  • dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda).