Zasilanie urządzeń, podnoszenie ciężarów, ogrzewanie mieszkania – to właśnie energia sprawia, że wszystko się dzieje. Ale czym jest energia? Jak ją wytworzyć, przetworzyć, zmagazynować tak by bezpiecznie z niej korzystać i nie degradować środowiska w którym żyjemy?
Instytut Fizyki im. A. Chełkowskiego wraz z katowickim oddziałem Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na wydarzenie Energia dla wszystkich, w którym specjaliści z zakresu fizyki teoretycznej i doświadczalnej a także nauk o ziemi odpowiedzą na te i wiele innych pytań. Temat szeroko rozumianej energii podejmujemy w roku 2022, roku uchwalonym przez Sejm RP rokiem Ignacego Łukasiewicza. Dwusetna rocznica urodzin patrona przemysłu naftowego i gazowniczego ale też aktualna sytuacja energetyczna na świecie skłania wszystkich do przemyśleń na temat bezpieczeństwa energetycznego, ale też odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju; czysta i dostępna energia jest niezbędna, ale przy jednoczesnym dbaniu o jakość życia, środowisko czy klimat.
Spotkanie odbędzie się w dniu 13.12.2022 (wtorek) na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie (Aula P/0/05).
Program wydarzenia obejmuje trzy sesje wykładów dedykowanych uczniom, studentom i nauczycielom chcącym poszerzać swoją wiedzę w zakresie fizyki, nowoczesnych źródeł energii czy metod jej magazynowania. Prosimy o zarejestrowanie się na wybraną sesję korzystając z formularza rejestracyjnego.
Wydarzenie zakończy popołudniowa dyskusja panelowa adresowana do szerokiego grona odbiorców, w trakcie dyskusji panelowej naukowcy poruszą między innymi temat energetyki w naszym kraju i na świecie.
Udział w panelu dyskusyjnym nie wymaga rejestracji – gorąco zachęcamy do udziału w panelu dyskusyjnym stacjonarnie lub wysłuchania dyskusji online – dyskusja panelowa będzie transmitowana.
Dodatkowo zachęcamy do odwiedzenia wystawy plakatów dr hab. Tomasza Kipki, prof. UŚ pt. „Problem granic w filozofii i nauce”, wystawy „Konkursu Wzrostu Kryształów” i odwiedzenia stoiska z aktualną ofertą kierunków studiów: fizyka, biofizyka, fizyka medyczna i informatyka stosowana realizowanych na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych.
Szczegółowe informacje o planowanych wykładach i sesji panelowej można znaleźć w zakładce Program.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła
Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Prof. dr hab. Danuta Stróż.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!
Dyrekcja Instytutu Fizyki
dr hab. Sebastian Pawlus, prof. UŚ – Dyrektor Instytutu Fizyki
dr hab. Elżbieta Stephan, prof. UŚ – Zastępca Dyrektora Instytutu Fizyki
Przewodniczący PTF Oddział w Katowicach
dr hab. Paweł Zajdel, prof. UŚ
Komitet organizacyjny
prof. dr hab. Janusz Gluza
dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ
dr Zenon Kukuła
dr Katarzyna Balin
dr Marcin Kurpas, prof. UŚ