Grupa badawcza:
- dr hab. Seweryn Kowalski
- dr Katarzyna Schmidt
- dr Szymon Puławski
- mgr inz. Bartosz Łysakowski
- mgr inż. Kamil Wójcik
- mgr inż. Marta Urbaniak
- mgr Yuliia Balkova
- inż. Natalia Kopeć
Zderzenia ciężkich jonów przy pośrednich i wysokich energiach
Badania zderzeń ciężkich jonów przy pośrednich i wysokich energiach jest jednym z kluczowych elementów składających na poznanie budowy materii i rządzących nią praw fizyki.
Kierunki badawcze obejmują przede wszystkim poznanie własności silnie oddziałującej materii jądrowej. W szczególności badanie:
- przejścia fazowego pomiędzy gazem hadronowym, a plazmą kwarkowo-gluonową oraz poszukiwanie punktu krytycznego materii. Badania te są możliwe głównie poprzez pomiar produkcji cząstek zbudowanych między innymi z kwarku dziwnego lub powabnego wyprodukowanych w zderzeniowych ciężkich jonów (proton-proton, hadron-jądro oraz jądro-jądro) w szerokim zakresie relatywistycznych energii reakcji,
- dynamiki i przebiegu reakcji jądrowych przy pośrednich energiach, poszukiwanie jąder super i hiper ciężkich oraz jąder o egzotycznych kształtach i sygnału kondensatu Bosego-Einsteina,
- procesu fragmentacji jąder przy energiach relatywistyczych niezbędnego do zrozumienia propagacji promieniowania kosmicznego w Galaktyce i określenia natury ciemnej materii.
W ramach prac grupy również zajmujemy się produkcją i testowaniem detektorów promieniowania wykorzystywanych w eksperymentach z fizyki jądrowej, jak i fizyki zderzeń ciężkich jonów przy energiach relatywistycznych.
Jesteśmy zaangażowani w następujące projekty międzynarodowe:
- eksperyment NA61/SHINE w CERN, Genewa, Szwajcaria,
- eksperyment MPD w JINR, Dubna, Rosja,
- eksperyment CBM w FAIR, Darmstadt, Niemcy,
- współpraca z Cyclotron Institute of Texas A&M University, College Station, Stany Zjednoczone,
- współpraca z INFN del Sud, Catania, Włochy
oraz współpracujemy z licznymi ośrodkami krajowymi.