Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Laboratorium Detektrowe

Kierownik: dr hab. Elżbieta Stephan, elzbieta.stephan@us.edu.pl
Opiekun:

lokalizacja: H/-1/10

Eksperymenty z fizyki jądrowej, w tym projekty badania układów kilku nukleonów prowadzone obecnie z wykorzystaniem  detektora BINA w Centrum Cyklotronowym Bronowice IFJ PAN w Krakowie, wymagają odpowiedniego zaplecza do przygotowania i testów nowych elementów układu pomiarowego.

Laboratorium jest wyposażone w:

  1. Zestaw elektroniki do testowania detektorów (kaseta NIM, zasilacz HV, system odczytu i analizy sygnałów DRS, oscyloskop cyfrowy, dedykowany komputer),
  2. Urządzenie do klejenia okien próżniowych,
  3. Urządzenie do testów próżniowych okna.

Aktualnie laboratorium jest wyposażone i wykorzystywane do dwóch celów:

  1. przygotowania i testowania detektorów promieniowania jonizującego, przede wszystkim scyntylatorów plastikowych,
  2. przygotowywania i testowania okien próżniowych o dużych powierzchniach i specjalnej geometrii, dopasowanych do potrzeb komory rozproszeń układu BINA.

Przygotowywane w laboratorium okna z folii  kaptonowej o grubości 50um są klejone pod odpowiednim naprężeniem i wzmocnione konstrukcyjnie przez warstwę tkaniny kevlarowej. Po odpompowaniu komory rozproszeń siła poprzeczna działająca na okna odpowiada sile grawitacyjnej działającej na obiekt o masie 2 ton. Jeszcze większym wyzwaniem dla odporności mechanicznej okna są zmienne naprężenia poprzeczne i wzdłużne w trakcie
wielokrotnego odpompowywania i zapowietrzania komory. Projekt okien i systemu ich klejenia powstał w KVI Groningen (Holandia) i został odpowiednio zaadaptowany w tym laboratorium. Nowe okna były już wykorzystane w eksperymencie w 2019 roku.

return to top