Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

W dniu 13 września 2021 roku minęła setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Warto odnotować tę datę, ponieważ ten, urodzony w Lwowie, autor licznych książek jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych na świecie polskich pisarzy; jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i wydane w ponad 30 milionach egzemplarzy. Sejm RP zdecydował o upamiętnieniu tej rocznicy ustanawiając rok 2021 Rokiem Lema.

Trwające w Polsce obchody obejmują szereg wydarzeń popularyzujących twórczość Stanisława Lema. Ale nie tylko; wystawy, konferencje, festiwale, czy konkursy adresowane są również do entuzjastów szeroko rozumianej nauki czy nowych technologii. Wydarzenia poświęcone setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema zebrane zostały w serwisie roklema.pl.

Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz  PTF Oddział w Katowicach włączając się w trwające obchody zapraszają na otwarte wydarzenie „Fizyka Lema: wczoraj Fiction, dzisiaj Science”, które odbędzie się w dniu 9 grudnia 2021.

Spuścizna Stanisława Lema to w przeważającej części literatura zaliczająca się do fantastyki naukowej. Jednak na tle innych książek z nurtu SF utwory Lema wyróżniają się bliskim związkiem z nauką. Autor był na bieżąco z odkryciami i aktualnymi problemami naukowymi. W swoich książkach potrafił wiarygodnie opisać – tak bliskie fizykom – neutrino (“Głos Pana”), jak i ruch w okolicy czarnej dziury (“Fiasko”). Miał też swoją, raczej mało optymistyczną, wizję kontaktu z pozaziemską inteligencją (“Eden”, “Solaris”). No i, oczywiście, stworzył nieśmiertelne “Bajki robotów” czy “Opowieści o pilocie Pirxie”, które tym lepiej się rozumie, im więcej ma się życiowego doświadczenia.
Ciekawe jest również porównanie jego przewidywań futurologicznych (“Summa Technologiae”, felietony z lat 90-tych) z naszą dzisiejszą rzeczywistością oraz stanem nauki. Stanisław Lem nie tylko zapisał się w historii literatury, tworząc niezwykłe utwory w tak pozornie mało szlachetnym gatunku jak fantastyka naukowa, ale również zainteresował nauką licznych przyszłych studentów, m.in. fizyki.

I właśnie okolice fizyki w kontekście twórczości Stanisława Lema, a konkretnie odkrywanie złożoności wszechświata, opracowywanie nowych technologii na potrzeby społeczeństwa czy odnalezienie swojego miejsca w świecie i wizje przyszłości zostaną omówione w ramach konferencji „Fizyka Lema: wczoraj Fiction, dzisiaj Science”. Tematy te przybliżą nam literaturoznawcy, pisarze i fizycy.

Program wydarzenia obejmuje:

  • wykłady z zakresu twórczości Stanisława Lema, kosmologii, astrofizyki, biofizyki, komputerów kwantowych czy uczenia maszynowego,
  • wystawę plakatów dr hab. Tomasza Kipki, prof. UŚ,
  • rozmowę Prof. Janusza Gluzy z Prof. Abrahamem (Avi) Loebem astronomem i fizykiem teoretycznym z Uniwersytetu Harvarda, poszukiwaczem obcych cywilizacji, autorem książki Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią,
  • dyskusję panelową.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 9 grudnia 2021 r. Transmisja wydarzenia będzie dostępna na kanale Youtube Uniwersytetu Śląskiego

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

Dyrekcja Instytutu Fizyki
dr hab. Sebastian Pawlus, prof. UŚ – Dyrektor Instytutu Fizyki
dr hab. Elżbieta Stephan, prof. UŚ – Zastępca Dyrektora Instytutu Fizyki

Przewodniczący PTF Oddział w Katowicach
dr hab. Paweł Zajdel, prof. UŚ

Komitet organizacyjny
prof. dr hab. Janusz Gluza
dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ
dr Katarzyna Balin

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła

Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Prof. dr hab. Danuta Stróż.

Patronat medialny

return to top