Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie

Za nami konferencja „Fizyka Lema: wczoraj Fiction, dzisiaj Science”  organizowana przez Instytut Fizyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ oraz PTF oddział w Katowicach w ramach trwających obchodów upamiętniających setną rocznicę urodzin Stanisława Lema.
Tematem wydarzenia były aspekty, którymi w swojej twórczości interesował się Lem: odkrywanie złożoności wszechświata, opracowywanie nowych technologii na potrzeby społeczeństwa czy odnalezienie swojego miejsca w świecie . Dlatego też na powyższych zagadnieniach pochylali się specjaliści z dziedziny literaturoznawstwa, pisarze oraz fizycy.

Program obejmował szereg wykładów dotyczących najnowszych badań naukowych z fizyki i nauk pokrewnych, a ponad to: wykład o twórczości Stanisława Lema, wystawa plakatów dedykowana pamięci prof. A. Norasa, wywiad z prof. Abrahamem Loebem, naukowcem z Uniwersytetu Harvarda i pisarzem popularyzatorem wiedzy. Spotkanie zakończyła dyskusja panelowa o oczekiwaniach i obawach związanych z rozwojem nauki.

Jeśli z różnych względów nie mogliście uczestniczyć w wydarzeniu lub chcielibyście ponownie posłuchać wykładów – zapraszamy:

Link do transmisji wydarzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=1YdNuwodI3A

return to top