Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
kkolodziej2

prof. dr hab. Karol Kołodziej

Przemiany energii, od kryzysu energetycznego do źródeł

Spowodowany otwartą inwazją Rosji na Ukrainę kryzys energetyczny wynika z niedoboru węglowodorów kopalnych: węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, słoneczna czy wodna, nie do końca spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Postaram się przekonać słuchaczy, że w obecnej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie energii jądrowej, bazujące na rozszczepieniu ciężkich jąder atomowych. To rozwiązanie też jednak wiąże się z problemami, z których najważniejszym jest składowanie odpadów promieniotwórczych. Najlepszym rozwiązaniem problemów energetycznych ludzkości byłoby wykorzystanie reakcji fuzji termojądrowej, ale droga do celu, jakim byłoby jej pełne kontrolowanie w warunkach ziemskich, jest jeszcze bardzo daleka. Na koniec opowiem też o źródłach ciężkich pierwiastków i wodoru we Wszechświecie.

Biogram

Prof. dr hab. Karol Kołodziej, fizyk teoretyk. Domena zainteresowań naukowych – teoria cząstek elementarnych, a w szczególności fenomenologia modelu standardowego oddziaływań elektrosłabych i silnych oraz jego rozszerzeń i automatyzacja obliczeń w ramach tego modelu. Studia fizyki w latach 1978–1983, doktorat 1989 r., habilitacja 1995 r.,  tytuł profesora 2005 r. Zatrudniony w Instytucie Fizyki UŚ od 1983 r. Badania naukowe za granicą – łącznie ponad 6 lat –  na Uniwersytetach w Leiden w Holandii, w Bielefeld, Monachium i Würzburgu w Niemczech, w Madison w USA i w laboratorium DESY Zeuthen w Niemczech. Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego (2016–2019), dyrektor Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych w Uniwersytecie Śląskim (1998–2014), przewodniczący oddziału katowickiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego (2003 –2004).