Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego

Synchrotron SOLARIS – największe polskie narzędzie badawcze

W Polsce od kilku lat działa i szybko się rozwija potężne narzędzie badawcze – synchrotron SOLARIS. W trakcie wykładu przedstawię jak działa synchrotron i jaka jest specyfika SOLARIS-a. Pokażę jakie badania można tam wykonywać obecnie i w którą stronę skierowany jest rozwój synchrotronu w najbliższych latach. Synchrotron pracuje w Krakowie, ale jego związek z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Śląskiego jest bardzo bliski – właśnie trwają testy linii badawczej PHELIX, która powstała we współpracy SOLARIS-a i naszego Instytutu.

Jacek Szade

Prof. Jacek Szade kieruje Laboratorium Fizyki Powierzchni w Instytucie Fizyki UŚ. Laboratorium to składa się z zaawansowanych urządzeń do wzrostu cienkich warstw i charakteryzacji materiałów z wykorzystaniem spektroskopii fotoelektronowej (XPS i UPS), spektroskopii masowej (TOF SIMS), spektroskopii elektronowej Auger (AES), mikroskopii sond skanujących (AFM/STM), dyfrakcji elektronów. Prof. Szade jest liderem zespołu badawczego „Właściwości strukturalne, elektronowe i magnetyczne materiałów litych oraz nano- i bio-układów”. Badania w jego grupie koncentrują się na ultra-cienkich warstwach izolatorów topologicznych, badaniach przejść izolator-metal w materiałach tlenkowych, badaniach nanocząsteczek, powierzchni implantów i wielu innych nowoczesnych materiałów. Od ponad 20 lat zajmuje się też badaniami z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego, a obecnie jest kierownikiem Działu Naukowego Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.