Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Informatyki
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Co wspólnego mają Van Gogh z matematyką?

14.03.2024 - 21:47 aktualizacja 14.04.2024 - 23:58
Redakcja: lukaszstrak

Co wspólnego mają Van Gogh z matematyką? W galerii  Katowickiej naukowcy i studenci  z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego pokażą, jak sztuka łaczy się  ze sztuczną inteligencją.

 

W jaki sposób technologia wpływa na sztukę współczesną? Odpowiedzi na to pytanie będzie można poznać już od poniedziałku 18 marca w strefie chill&art w galerii Katowickiej. Na niezwykłą wystawę Aliaż Sztuki i Technologii, na którą składać się będą prace stworzone przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji zaprasza do Galerii Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego.

 

Wystawa, którą od 18 marca do 18 kwietnia będzie można oglądać w Galerii Katowickiej, jest nie tylko prezentacją dzieł artystycznych, ale też okazją do zastanowienia się nad przyszłością szeroko pojmowanej sztuki i rozwoju sztucznej inteligencji. Prezentowane prace pokażą możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w tworzeniu dzieł sztuki.

 

Na ekspozycję w przestrzeni chill&art w Katowickiej składać się będą dzieła, które powstały dwiema metodami. Pierwsza z nich to prace naśladujące twórczość historycznych malarzy – Van Gogha, Leonarda da Vinci oraz Vasilly’ia Kandinsky’ego, ale co najważniejsze – inspirowane matematyką. Pojawią się także prace generowane z przygotowanych motywów graficznych. W ramach pierwszej grupy wyróżnić można dzieła tworzone przez algorytm genetyczny (ewolucyjny). Artysta określa w nim zasady rządzące iteracyjną ewolucją obrazów, które są popularną metodą stosowaną do przybliżania obrazów za pomocą prostych kształtów, często tworzących abstrakcyjny styl sztuki. Druga grupa dzieł to obrazy tworzone z dzielonych na wielokąty płaszczyzn, które wypełniane są zaprojektowanymi graficznie motywami, a następnie pomniejszane, obracane i skalowane. Każdy obraz posiadać będzie swój unikalny opis w postaci algorytmu ewolucyjnego lub języka matematycznego, odwołującego się do spirali, podziałów przestrzeni czy geometrii fraktalnej.

 

 

Kurator wystawy: Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Autorzy prac:

prof. dr hab. Urszula Boryczka

dr hab. Krzysztof Gdawiec, prof. UŚ

Krzysztof Para, student kierunku Informatyka

Michał Ryngier, student kierunku Informatyka

 

Linki do powiązanych artykułów:

Co mają wspólnego Van Gogh i matematyka? W Katowickiej naukowcy z UŚ pokażą, jak połączyć sztukę ze sztuczną inteligencją – Aktualności.news (aktualnosci.news)

Co wspólnego mają Van Gogh z matematyką? W Katowickiej naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pokażą, jak łączyć sztukę ze sztuczną inteligencją – Dziecko

Co wspólnego mają Van Gogh z matematyką? W Katowickiej naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pokażą, jak łączyć sztukę ze sztuczną inteligencją – Śląska Opinia (slaskaopinia.pl)

 

Galeria

 

 

return to top