Instytut Inżynierii Materiałowej

poprzez platformę Teams

odnośnik

Wykład nt.

„Badanie sekwencyjnych odkształceń plastycznych celem uzyskania optymalnych własności mechanicznych, przy jednoczesnym zachowaniu zapasu plastyczności oraz wdrożenie do produkcji gwoździ ortopedycznych przeznaczonych do osteosyntezy śródszpikowej kości w okresie wzrostowym”

wygłosi

mgr inż. Jerzy Dybich

Seminarium dotyczyło będzie tematyki rozprawy doktorskiej (doktorat wdrożeniowy)
Promotor: dr hab. Tomasz Goryczka, prof. UŚ
Promotor pomocniczy: dott. Renato Bosio

Streszczenie:

Praca doktorska była prowadzona w formie doktoratu wdrożeniowego z docelowym opracowaniem oraz wprowadzeniem do produkcji i sprzedaży ortopedycznych gwoździ śródszpikowych nieblokowanych. Współpracując ze środowiskiem medycznym poprzez wieloletnią działalności obejmującą obszar materiałów inżynierskich stosowanych na implanty oraz produkcji samych implantów został zdefiniowany problem braku odpowiedniej stali o właściwościach mechanicznych dostosowanej do wymagań stawianym implantom dedykowanym pacjentom będącym w fazie wzrostu. Stąd głównym celem postawionym w doktoracie wdrożeniowym było opracowanie nowego gatunku stali implantacyjnej oraz sposobu jej przeróbki plastycznej wychodzącym naprzeciw wymaganiom zwiększonego zakresu odkształceń plastycznych oraz wytworzenie ortopedycznych gwoździ śródszpikowych nieblokowanych służących do spajania odłamów kostnych.

Efektem czteroletniej realizacji prac naukowo-badawczych było zaprojektowanie odpowiedniego składu chemicznego oraz wykonanie wytopu w skali przemysłowej, z którego wykonano walcówkę o parametrach zgodnych z normami medycznymi. Nowy gatunek stali został oznaczony nazwą Bioval 5832 – 1 (316LVM). Zaprojektowane zostały oraz realizowane etapy przeróbki plastycznej prowadzącej od walcowania na gorąco walcówki poprzez przeróbkę plastyczną na zimno drutów i prętów do wytwarzania gwoździ śródszpikowych. Przeprowadzone badania, na poszczególnych etapach, umożliwiły na powiązanie zależności pomiędzy parametrami procesów wytwarzania i przetwarzania stali z właściwościami fizykochemicznymi oraz mechanicznymi finalnego wyrobu. Uzyskane wyniki stały się podstawą do opracowania technologii wytworzenia pilotażowej w skali przemysłowej partii drutów, prętów oraz gwoździ śródszpikowych nieblokowanych. Gwoździe w finalnej formie charakteryzowały się normatywnymi właściwościami mechanicznymi zachowując wysoki zapas plastyczności. Ponadto charakteryzowały się brakiem cytotoksyczności oraz nie wykazywały cech charakterystycznych dla faz magnetycznych. Opracowane gwoździe ortopedyczne zostały wdrożone do produkcji w Grupie Valbruna przy współpracy z BHH Mikeromed oraz BHH Mikrohuta. Przeprowadzona analiza SWOT wskazała na możliwość zastosowania w ich sprzedaży strategii agresywnej. Efektem zrealizowanego doktoratu było wprowadzenie do produkcji gwoździ śródszpikowych nieblokowanych oraz ich sprzedaż na rynku krajowym oraz zagranicznym obejmującym w okresie czerwiec 2023 - marzec 2024 łącznie 36.330 sztuk.