Społeczność akademicka Instytutu Językoznawstwa i Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z głębokim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci Pana Profesora Jerzego Bartmińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich językoznawców, twórcy lubelskiej szkoły etnolingwistycznej, autora prac o fundamentalnym i przełomowym znaczeniu dla polskiej i słowiańskiej lingwistyki kulturowej.
Dzieło życia Pana Profesora jest pięknym wzorem działania na niwie naukowej i społecznej. Świadczą o tym jego dzieła i projekty naukowe: blisko 700 prac z zakresu aksjolingwistyki, semantyki, lingwistyki kulturowej, tekstologii i folklorystyki, wielotomowe edycje Słownika stereotypów i symboli ludowych, Leksykonu aksjologicznego Słowian i ich sąsiadów. Świadczą też działania na rzecz stworzenia międzynarodowego środowiska etnolingwistów: liczne konferencje, spotkania, zbudowanie pozycji i autorytetu międzynarodowego czasopisma „Etnolingwistyka. Z Problemów Języka i Kultury”, udział w gremiach naukowych polskich i zagranicznych, piastowanie w nich wysokich funkcji. Prospołeczną postawę Pana Profesora widzimy w niestrudzonym promotorstwie polskiej kultury ludowej, a także w zaangażowaniu w działalność obywatelską, od czasów rodzenia się związku zawodowego „Solidarność” aż po czasy najnowsze.
Z odejściem Jerzego Bartmińskiego środowisko etnolingwistów, slawistów, folklorystów w Polsce, w Rosji, w Europie utraciło swego Przedstawiciela, Mistrza, Promotora i Najlepszego Kolegę. Pamięć o Nim pozostanie z nami.
Rodzinie, Przyjaciołom i Współpracownikom Pana Profesora składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Dyrektor Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr hab. Adam Wojtaszek, prof. UŚ