Instytut Nauk o Kulturze

Tagi: 50 lat UŚ w Cieszynie, jubileusz
logo jubileuszu 50 lat UŚ w Cieszynie

Jubileusz 50-lecia kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie

Kampus Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie istnieje już 50 lat! Obchody tego wspaniałego jubileuszu potrwają od maja do grudnia, a rozpoczną się już 12 maja, kiedy Rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz Dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ dokonają uroczystego zakopania kapsuły czasu.

W kapsule znajdą się artefakty i dokumenty przygotowane przez instytuty funkcjonujące obecnie w ramach wydziału, przedstawicieli jego władz oraz jego studentów, a kapsułę będzie można odkopać i ponownie otworzyć dopiero za następne 50 lat, 15 maja 2071 roku. Zakopaniu kapsuły będzie towarzyszyć oddanie do użytku altany wzorowanej na słynnej rotundzie cieszyńskiej z XI wieku (to ta budowla, która figuruje na rewersie banknotu o nominale 20 złotych). Ażurowa konstrukcja z czasem porośnie bluszczem zimozielonym i stworzy uroczy zakątek wypoczynkowy, który uatrakcyjni wygląd kampusu cieszyńskiego.