Instytut Pedagogiki

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt- podsumowanie spotkania

22.10.2021 - 09:12 aktualizacja 22.10.2021 - 09:12
Redakcja: tomaszhuk

W miniony poniedziałek (11.10.) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt. Z tej okazji o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie online z Karoliną Oponowicz – socjolożką, dziennikarką, redaktorką, autorką książek oraz podcastu „Najgorsza Matka Świata”, zorganizowane przez nasze koło.

Po rozpoczęciu wydarzenia i przywitaniu gościni oraz wszystkich słuchaczy, którego dokonały przewodnicząca koła – Marta Janiec i dr hab. prof. UŚ Edyta Widawska – nasza opiekunka naukowa. Karolina Oponowicz w rozmowie z prof. Widawską opowiedziała między innymi o tym, dlaczego w większości ukazujących się książek dla dzieci głównymi bohaterami są chłopcy. Przedstawiła też działania, które podejmuje jako redaktorka książek, żeby podkreślić w nich znaczenie dziewcząt i kobiet. Przykładem może być zamiana w dziewczynki bohaterów, którzy mieli być chłopcami tak, aby postaci obu płci było mniej więcej tyle samo. Również dbanie o to, aby dziewczynki i kobiety pojawiające się w książkach były mądre, refleksyjne, sprawcze, decyzyjne i jednocześnie dziewczęce, kobiece oraz zwracanie uwagi na to, aby ukazywane w książkach dziewczynki, mamy i babcie nie funkcjonowały jedynie w przestrzeni kuchennej i domowej, a chłopcy, ojcowie i dziadkowie nie interesowali się wyłącznie samochodami i sportem.

Więcej informacji: Feminizmowi mówimy tak! – Koło Naukowe „Włącznik” (us.edu.pl)