Instytut Pedagogiki

Dr Magdalena Christ laureatką nagrody Transform4Europe Innovative Teaching award 2023

12.10.2023 - 19:38 aktualizacja 12.10.2023 - 19:38
Redakcja: tomaszhuk

Dr Magdalena Christ, reprezentująca Instytut Pedagogiki, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, została laureatką nagrody Transform4Europe Innovative Teaching award 2023. Wyróżniony projekt dotyczy myślenia wizalnego i sketchnotingu. Od roku akademickiego 2020/2021 studenci pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (zajęcia w j. polskim) oraz od roku akademickiego 2021/2022 studenci w ramach programu Erasmus (zajęcia w j. angielskim) mają możliwość udziału w ćwiczeniach z modułu fakultatywnego pt. „Visual thinking and sketchnoting in education”. W trakcie ich trwania zdobywają wiedzę i umiejętności dotyczące różnych aspektów i przejawów myślenia wizualnego (sketchnoting, graphic recording, explainer video, mind maps, bullet journal etc.). Mogą być one wykorzystane do gromadzenia, porządkowania, przetwarzania czy też prezentowania treści z każdej dziedziny i dyscypliny naukowej, w różnych branżach i życiu prywatnym. Uczestnicy poznają alfabet myślenia wizualnego, a także konstruują i sukcesywnie wzbogacają indywidulne banki ikon, przydanych przy tworzeniu notatek wizualnych. Innowacyjność proponowanego toku wdrażania studentów do świata myślenia wizualnego polega na wypracowaniu ścieżki uniwersalnej, umożliwiającej udział w zajęciach osób o różnych zainteresowaniach, zróżnicowanym poziomie umiejętności i wiedzy, z uwzględnieniem zasad indywidualizacji procesu kształcenia (doceniając bogactwo różnorodności), łącząc w zrównoważony sposób teorię z praktyką, klasyczne rysowanie (kartka i markery) z nowoczesnymi technologiami (tablety graficzne), korzystając z zasobów internetowych (tutoriale, bogata baza nagrań prelekcji TED z całego świata itp.). Ceremonia wręczenie nagród odbyła się 26 września 2023r. na Uniwersytecie w Trieście, podczas TRANSFORM4EUROPE – Innovative Teaching Conference INNO-METHODS for Quality Curricula.

To już druga nagroda dla pracownika Instytutu pedagogiki w tym konkursie. W roku 2022 laureatką nagrody była dr Monika Frania, prof. UŚ.