Instytut Pedagogiki

Międzynarodowa konferencja „Pedagogika wobec wartości i norm ładu społecznego”

11.04.2024 - 08:39 aktualizacja 11.04.2024 - 10:12
Redakcja: tomaszhuk

Instytut Pedagogiki

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Uniwersytet w Białymstoku

Wydział Nauk o Edukacji

Sekcja Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej KNP PAN

Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej

uprzejmie zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej

Pedagogika wobec wartości i norm ładu społecznego:

idee – dyskursy – badania

organizowanej w dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Katowicach

Głównym obszarem rozmów i dyskusji podczas konferencji mamy zamiar uczynić teoretyczne i praktyczne zagadnienia współczesnej polskiej i zagranicznej pedagogiki. Skoncentrujemy się na kilku ważnych obszarach tematycznych, dotyczących m.in.:

• aktualnych uwarunkowań i kontekstów pedagogiki, w tym przemian w sferze wartości i wartościowania oraz ładu społecznego,
  • kondycji dyscypliny naukowej – pedagogiki i jej subdyscyplin – pedagogiki społecznej i międzykulturowej, jak i obszaru praktyki społecznej,
  • „wielowymiarowości światów” życia jednostek/ grup i wzbogacania ich doświadczeń społecznych,
  • relacji jednostka – kultura – wielokulturowość – wychowanie,
  • (od)budowania kultury zaufania i wspólnotowości,
  • ciągłości i zmiany transmisji dziedzictwa kulturowego w przestrzeni społecznej,
  • perspektyw rozwoju tożsamości, kondycji i powinności pedagogiki.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w dniu 25 czerwca 2024 roku odbędzie się uroczystość nadania Profesorowi Jerzemu Nikitorowiczowi tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego.

Tegoroczna konferencja będzie również uroczystym wydarzeniem w naukowym życiu Uniwersytetu Śląskiego związanym z Jubileuszami – 50-lecia istnienia Wydziału Nauk Społecznych oraz 35-lecia funkcjonowania na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji – Cieszyńskiej Naukowej Szkoły Badań Kultury i Oświaty Pogranicza.

Mamy nadzieję, że proponowana tematyka oraz forma spotkania zachęcą Państwa do wzięcia udziału w konferencji.

Z uwagi na fakt, że czerwiec jest miesiącem, w którym odbywa się wiele wydarzeń naukowych, już teraz prosimy o zarezerwowanie terminu i przyjęcie zaproszenia do udziału w naszym seminarium.

Łączymy wyrazy szacunku i zapraszamy do uczestnictwa

Komitet naukowy konferencji

prof. Maria Cinque (LUMSA University, Roma, Italy)

prof. dr hab. Ludmiła Choruża (Borys Grinchenko Kyiv University, Ukraine)