Instytut Pedagogiki

Prof. Ewa Jarosz członkinią Zespołu ds. analizy zdarzeń

27.04.2024 - 01:51 aktualizacja 27.04.2024 - 01:51
Redakcja: tomaszhuk

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar 25 kwietnia 2024 roku powołał 6 członków do eksperckiego Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wśród nich znalazła się prof. dr hab. Ewa Jarosz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zadaniem zespołu będzie ocena zdarzeń, w wyniku których doszło do śmierci lub poważnych obrażeń u dziecka, gdy zachodzi uzasadnione przypuszczenie lub zostało stwierdzone, że rodzic albo opiekun (prawny bądź faktyczny) popełnił na szkodę dziecka umyślny czyn zabroniony określony w Kodeksie karnym. Do obowiązków członków będzie należało również poszukiwanie rozwiązań ograniczających ryzyko wystąpienia takich sytuacji w przyszłości.

Prof. Ewa Jarosz jest pedagożką i nauczycielką akademicką, związaną z Wydziałem Nauk Społecznych UŚ. Pełni również funkcję prorektorki ds. rozwoju kadry w Uniwersytecie Śląskim. W latach 2011–2018 była społeczną doradczynią Rzecznika Praw Dziecka w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju działań ochrony dzieci przed przemocą.

Więcej informacji oraz pełną listę członków zespołu znaleźć można na stronie ministerstwa.