Instytut Socjologii

dr Ewa Leśniak-Berek, prof. UŚ

ewa.lesniak-berek@us.edu.pl

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE

praca socjalna w cyklu życia, superwizja pracy socjalnej, metodyka pracy socjalnej z jednostką i rodziną, podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w pracy socjalnej, projektowanie w pracy socjalnej, senioralna praca socjalna, edukacja senioralna, socjologia starzenia się i starości

WYBRANE PUBLIKACJE

Wybrane artykuły:

• Leśniak-Berek, E. (2024). Efektywność superwizji w aktywności zawodowej pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. W: M. Šip (red.) Profesionalizácia supervízie v pomáhajúcich profesiách 183-200). Prešov: Vydavatelstvo Prešovskej univerzity v Prešovie.
  • Leśniak-Berek, E., (2023). Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w doskonaleniu warsztatu zawodowego pracowników socjalnych na poziomie akademickim. W: J. Mazur, K. Wojtanowicz, B. Sordyl-Janicka (red.) Praca socjalna w perspektywie polityki społecznej (s. 109-142). Kraków: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
  • Leśniak-Berek, E., Pawlas-Czyż, S. (2021). Projekty socjalne w kształtowaniu profesjonalnych kompetencji – obszary innowacji w działaniach studentów kierunku praca socjalna prowadzonego na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W: E. Kantowicz, M. Zmysłowska (red.), Projektowanie w pracy socjalnej – badanie, kształcenie, działanie (s. 117-130). Olsztyn: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
  • Leśniak-Berek, E. (2020). Pomagając w zmianie – dialog motywujący w pracy socjalnej. W: K. Faliszek, S. Pawlas-Czyż (red.), Socjologia bez granic: o naukowej tożsamości działań na rzecz człowieka i jego środowiska (s. 333-355). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
  • Leśniak-Berek, E. (2019). Seniorzy jako adresaci działań aktywizujących, podejmowanych przez młodzież – na przykładzie projektów socjalnych realizowanych przez studentów Studium Pracy Socjalnej Uniwersytetu Śląskiego. W: M.H. Herudzińska (red.), Znane i nieznane oblicza starości jako obszar wyzwań dla społeczeństw XXI wieku (II edycja) (s. 276-288), Warszawa: SGGW.
  • Leśniak-Berek, E. (2018). Projektowanie w pracy socjalnej na przykładzie projektów socjalnych realizowanych w Studium Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Praca socjalna 2018, nr 33(6), s. 225-247. DOI 10.5604/01.3001.0013.1722.
  • Leśniak-Berek, E. (2017). Między przywilejem a obowiązkiem – o roli superwizji w zawodzie pracownika socjalnego. W: B. Kromolicka, A. Jarzębińska (red.), O (wyzwaniach) współczesnej pracy socjalnej. Nowe problemy – zmiana – transgresja (s. 563-579). Szczecin: Wolumina.pl.
  • Leśniak-Berek, E. (2017). Aktywizacja i wspieranie pomyślnego starzenia się poprzez nowe sposoby działań w ramach senioralnej pracy socjalnej. W: H. Herudzińska (red.), Znane i nieznane oblicza starości jako obszar wyzwań dla społeczeństw XXI wieku (s. 189-201), Warszawa: SGGW.
  • Leśniak-Berek, E. (2016). Edukacja do superwizji w procesie profesjonalizacji zawodu pracownika socjalnego. W: M. Kawińska, E. Bojanowska, Praca socjalna wobec wyzwań współczesności. T. 2 (s. 73-85). Warszawa: Kontrast
  • Leśniak-Berek, E. (2016). Superwizja z perspektywy jej uczestników – o czynnikach warunkujących skuteczność procesu superwizyjnego. W: Kawińska, J. Kurtyka-Chałas, Praca socjalna jako dyscyplina naukowa? współczesne wyzwania wobec kształcenia i profesji. (s. 183-200), Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Pełny zestaw publikacji dostępny w tym miejscu: Publikacje

DODATKOWE INFORMACJE