Instytut Socjologii

dr Barbara Lewicka

barbara.lewicka@us.edu.pl

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE

socjologia sztuki, socjologia kultury artystycznej, socjologia miasta

WYBRANE PUBLIKACJE

Wybrane artykuły:

• Barbara Lewicka, “The Indiana Murals. A study of the work in sociological terms”, Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, 2022.
  • Barbara Lewicka, „Zróżnicowanie kulturowe a świat artystyczny. Przypadek Nowego Jorku przełomu XIX i XX wieku”, Studia Socjologiczne, 2021.
  • Barbara Lewicka, „Między Akademią a awangardą. Studium amerykańskiego pola sztuki przełomu XIX i XX wieku”, Przegląd Socjologiczny, 2021.
  • Barbara Lewicka, Marek. S. Szczepański. Obraz i społeczeństwo. Społeczne ramy kultury artystycznej, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2020.
  • Barbara Lewicka, „„Nocni włóczędzy”, czyli „Miejskość jako styl życia”. Malarstwo Edwarda Hoppera a koncepcja Louisa Wirtha, Kultura i Społeczeństwo, 2018.
  • Barbara Lewicka, “Mona Lisa – ikona sztuki – ikona (pop)kultury. Problem dzieła sztuki wobec „zjawiska pełności” José Ortegi y Gasseta”, Pogranicze Studia Społeczne, 2018.
  • Barbara Lewicka. Socjologiczne studium cmentarzy Katowic. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2017

Pełny zestaw publikacji dostępny w tym miejscu: Publikacje

DODATKOWE INFORMACJE

Projekty badawcze:

• 2023 – realizacja projektu badawczego Social Change – Painting Change at the Turn of 19th and 20th Century in the United States w Department of Art History and Archeology, Columbia University in the City of New York, dzięki stypendium The Kosciuszko Foundation (The Kościuszko Foundation Fellow)
  • 2021 – kwerenda biblioteczna realizowana w ramach grantu Inicjatywa Doskonałości Naukowej (UŚ) w Terra Foundation for American Art in Paris
  • 2019-2020 – realizacja projektu badawczego American Symbolic Revolution. Painting and Society w Department of Art History and Archeology, Columbia University in the City of New York, dzięki stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (Senior Award Scholarship)

Udział w studiach podyplomowych i uzupełniających:

• 2023-2024: kurs historii sztuki The Barnes–de Mazia Certificate Program w The Barnes Foundation, Philadelphia (w toku)
  • 2021-2022: Studia podyplomowe: Historia sztuki i kultura wizualna w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa

ADRESY INTERNETOWE W SIECI