Instytut Socjologii

prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz

wojciech.swiatkiewicz@us.edu.pl

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE

w zainteresowaniach naukowych i prowadzonych pracach badawczych mieszczących się w ramach szeroko ujmowanej socjologii kultury można wyodrębnić kilka grup problemowych: zagadnienia integracji kulturowej i roli kultury jako czynnika integracji społecznej, symbole tożsamości kultury europejskiej: zagadnienia społecznych uwarunkowań treści i form uczestnictwa w kulturze oraz stylów życia, kapitał kulturowy oraz rola rodziny w przekazywaniu kultury i wpływ wartości kulturowych oraz źródeł i treści ich legitymizacji na integrację rodziny: problematyka oddziaływania wartości kulturowych na inne aspekty życia społecznego w tym zwłaszcza na pracę ludzką i zjawiska dezorganizacji społecznej: zagadnienia procesów społeczno-kulturowych zachodzących w społecznościach lokalnych i regionalnych na przykładzie Górnego Śląska w tym problematyka wielokulturowości Górnego Śląska oraz zagadnienia społeczno-kulturowych uwarunkowań wzorów religijności obejmujące między innymi takie problemy jak: religia a tożsamość kulturowa, rola religii w procesach legitymizacji kultury, przekaz wartości religijnych w rodzinie, funkcje parafii w społeczności regionalnej, wzory kulturowe praktyk religijnych, religia a polityka, sekularyzacja i deprywatyzacja w społeczeństwie polskim ujmowane w kontekście europejskim, tradycyjna religijność a kierunki przemian religijności współczesnej;

WYBRANE PUBLIKACJE

• Świątkiewicz, W. (2023).Memoria gratum facit. Labirynty pamięci i zaułki wdzięczności. Szkice socjologiczne. Roczniki Nauk Społecznych, t.15, s. 55-67
  • Świątkiewicz, W. (2023). The Identity of Fate and the Identity of Choice: Between the Routine of Continuation and the Ordinariness of Rejection. The Person and the Challenges, t. 13, nr 2, s. 185-198.
  • Świątkiewicz, W. (2021). Światy wartości u progu pandemii: socjologiczne studium społeczności miejskiej. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
  • Świątkiewicz, W. (2020). „Odwrócony Dekalog”, popękana kultura: socjologiczne refleksje wokół kultury i religijności. Roczniki Nauk Społecznych, 2020, vol.1, s.53-78.
  • Świątkiewicz, W. (2020). Characteristics of family life in Central Europe. W: B. Kraus, L. Stašova, I.Junova (red.),Contemporary family lifestyles in Central and Western Europe selected cases, Springer, s. 21-47.
  • Świątkiewicz, W. (2020). Moral profile and religious affiliation of academic youth. W: H. Zaręba, M. Zarzecki Marcin (red.) Between construction and deconstruction of the universes of meaning: research into the religiosity of academic youth in the years 1988 – 1998 – 2005 – 2017/. Berlin: Peter Lang Publishing Group, s.161-172.
  • Świątkiewicz, W., Górny A., Juszczyk-Frelkiewicz K.A. (2017). Religiousness and lifestyles:a sociological study od Slovak families. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
  • Świątkiewicz, W. (2016). Dziedzictwo tożsamości religijnej w kulturze Górnego Śląska. W: Górny. I. Borowik, W. Świątkiewicz (red.).Globalny i lokalny wymiar religii: Polska w kontekście europejskim. Kraków: NOMOS, s.75-88.
  • Świątkiewicz, W. (2016). Wartości rodzinne i religijne we współczesnej kulturze polskie W: M. S. Szczepański. G. Skąpska (red.), Co po kryzysie?. Warszawa: Polskie Towarzystwo Socjologiczne, s. 95-119.
  • Świątkiewicz, W. (red.). (2012). Więzi międzypokoleniowe w rodzinie i w kulturze. Katowice: Uniwersytetu Śląskiego.
  • Świątkiewicz, W. (2014). Viatores non eunt, ut eant – Das Pilgern im modernen Polen als Ausdruck von Spiritualiät und als Lebensstil. W: M. Hainz. G. Pickel. D. Pollack. M. Libiszowska-Żółtkowska. Firlit (red.), Zwischen Säkularisierung und religiöser Vitalisierung Religiosität in Deutschland und Polen im Vergleich. Springer VS: Wiesbaden, s.301-312.
  • Świątkiewicz, W. (2010). Między sekularyzacją i deprywatyzacją. Socjologiczne refleksje wokół religijności polskiej w kontekście europejskim. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Pełny zestaw publikacji dostępny w tym miejscu: Publikacje

DODATKOWE INFORMACJE

• Festiwale muzyczne i ich rola w inicjowaniu polityk oraz praktyk kulturalnych w społecznościach lokalnych. Na przykładzie Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy (2000 -2025). /IS UŚ/
  • O sensie życia i współczesnej religijności. (2023-2025) /KUL, CBOS/