Instytut Sztuk Muzycznych

6. Śląski Festiwal Nauki – koncerty z Instytutu Sztuk Muzycznych

12.12.2022 - 12:45 aktualizacja 20.12.2022 - 10:32
Redakcja: Andrzej Szczurek

Koncert przez muzykę do świata nauki

Działanie muzyki jest wszechstronne. Dźwięki mogą m.in. dynamizować korę mózgową, sprawiać, że łatwiej uczymy się, z radością i energią podejmujemy obowiązki. Słuchanie muzyki może stać się silnym bodźcem do lepszego zapamiętywania różnych faktów oraz do efektywnego działania. Koncert ten to muzyczna podróż do świata dźwięków nieobojętnych sercu i inspirujących umysł.

Wystąpili: Agnieszka Sikora (biały śpiew), Kamila Szwed (wokal) i Przemysław Orszulik (wokal), Daiia Fedun (bandura), Chór Instytutu Sztuk Muzycznych pod dyrekcją dr hab. Aleksandry Zeman, prof. UŚ z akompaniamentem dr hab. Anny Miech, prof. UŚ (fortepian) oraz Piotr Szczotka (solo skrzypce), Marek Świerczek (solo skrzypce), Sandra Steciak (solo wiolonczela), Akademicka Orkiestra Kameralna pod dyrekcją dr hab. Małgorzaty Kaniowskiej, prof. UŚ, a także Magdalena Strzysz – konferansjer.

Muzyka ludowa Beskidu Śląskiego w kontekście kulturowym (pieśni, instrumenty, stroje)

Wykład wraz z prezentacją żywej muzyki ludowej prowadziła dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ. Miał on na celu przybliżenie szerokiej publiczności folkloru z Beskidu Śląskiego. Beskid Śląski jest położony w południowej części Śląska Cieszyńskiego, który zamieszkują górale śląscy. Są to potomkowie pasterzy wołoskich, którzy wytworzyli własną kulturę, w tym folklor muzyczny – to typowe instrumenty (rogi, piszczałki, trombity, gajdy śląskie) oraz pieśni. Podczas wystąpienia można było zobaczyć instrumenty pasterskie, stroje ludowe a także posłuchać muzyki źródłowej.

Koncert kameralny

Podczas koncertu śpiewacy Chóru Kameralnego ,,A piacere” zaprezentowali trzy pieśni ludowe opracowane przez prof. dr. hab. Jacka Glenca oraz po raz pierwszy wykonali utwory o tematyce świątecznej do słów cieszyńskiej poetki Beaty Sabath, napisane przez dr. Karola Pykę. Sam kompozytor wystąpił w roli akompaniatora, zespołem dyrygowała Prof. UŚ, dr Danuta Zoń-Ciuk. Wystąpili soliści: Marta Ślimak-biały głos, Piotr Szczotka-skrzypce i biały głos, Magdalena Brańka-sopran, Igor Lot-trójkąt. Wystąpili również absolwenci UŚ członkowie Chóru Kameralnego Amici. Usłyszeliśmy również głos solowy i grę na bandurze studentki Darii Fedun z Ukrainy.