Ewa
Kozik
ambasadorka kierunku:
Doktorantka w Szkole Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim, absolwentka etnologii Uniwersytetu Śląskiego i religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania netograficzne, łącząc klasyczną metodę etnograficzną z narzędziami etnolingiwstyki, semiotyki oraz socjologii wiedzy.
Doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego, absolwentka etnologii Uniwersytetu Śląskiego i religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Magisterium z etnologii i antropologii kulturowej otrzymała dzięki napisaniu rozprawy na temat mowy nienawiści w kontekście uchodźstwa. Tytuł magistra religioznawstwa zawdzięcza współpracy z Komendą Wojewódzką Małopolskiej Straży Pożarnej w Krakowie. Dzięki przychylność pracowników Komendy zrealizowała pracę na temat religijności strażaków i jej wpływu na radzenie sobie ze stresem.
W swojej rozprawie doktorskiej Mity jako źródło poczucia bezpieczeństwa w świecie postprawdy zajmuje się badaniem współczesnych mitów na temat medycyny i zdrowia. Prowadzi badania netograficzne, w których łączy klasyczną metodę etnograficzną z narzędziami etnolingwistyki, semiotyki oraz socjologii wiedzy.
Jej największą pasją jest pogłębianie wiedzy o człowieku i wszelkich przejawach jego działalności w świecie, dlatego specjalizuje się w takich tematach, jak religijność ludowa, teorie spiskowe i fake newsy. W swoich dociekaniach naukowych kieruje się przekonaniem, że kultura, czyli rzeczywistość tworzona przez człowieka oraz jego sposób życia, jest systemem, w którym wszystkie elementy są z sobą połączone, a brak któregokolwiek z nich wymusza stworzenie czegoś nowego w celu uzupełnienia pustki. Stąd bierze się szeroki zakres tematów, jakimi zajmowała się podczas kształcenia w uniwersytetach oraz podczas pracy nad doktoratem: literatura ludowa, migracje, uchodźstwo, religijność, nacjonalizm, mity, informacje, komunikacja i język.
Tę samą spójność i wzajemne zależności dostrzega w przyrodzie, którą odkrywa podczas spacerów po górach. Choć najczęściej wspina się po Tatrach, jej ulubionym terenem do wędrowania jest Beskid Sądecki, szczególnie jesienią, kiedy natura pokazuje, jak szybko potrafi się zmieniać.
Dzięki zamiłowaniu do wędrówek odwiedziła wiele krajów, które poznawała chodząc pieszo i zaznajamiając się z ich kulturą od kuchni. Podróżnicza pasja zawsze szła w parze z antropologicznym zacięciem, dzięki któremu odkrywanie nowych miejsc i poznawanie nowych ludzi nie ogranicza się do samego poznania, ale przede wszystkim jest przyczyną do otwarcia się na nowe możliwości, kolejne interpretacje ludzkich działań i wytworów, a tym samym staje się nowym terenem badań.
Jej plany podróżnicze są zbieżne z pomysłami na rozwój kariery naukowej. Chciałaby stworzyć monografię dotyczącą Polonii mieszkającej na duńskim terytorium Wysp Owczych, a także kontynuować swoje badania nad mitami współczesnymi, w szczególności tymi dotyczącymi ekologii.
Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (Oddział w Cieszynie), Towarzystwa Naukowego im. Stanisława Andreskiego w Krakowie oraz Międzynarodowej Sekcji Sztuki Ludowej (IOV) – Sekcji Polskiej.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!