Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Z Uniwersytetem Śląskim możesz więcej!

Już za kilka miesięcy rozpoczynasz swoją studencką przygodę? Przed Tobą wspaniały czas. Nowe miejsca, nowi ludzie i nowe wyzwania. Czas zaspokajania ciekawości, zbierania doświadczeń i poszukiwania własnych ścieżek, które pozwolą Ci w trakcie studiów żyć pełnią życia i znaleźć pasję oraz przyjaciół być może na całe życie.

Dołącz do grona studentek i studentów Uniwersytetu Śląskiego!

Uniwersytet Śląski to największa uczelnia regionu, lider wspólnych przedsięwzięć akademickich ostatnich lat i uczelnia, w której prowadzone są badania naukowe szczególnie istotne dla życia w naszym regionie – m.in. badania wody, gleby i złóż kopalnianych, powietrza, ale też naszego dziedzictwa kulturowego, języka, warunków politycznych i społecznych, w jakich żyjemy; wpływu, jaki mają na życie technologia, nauka i sztuka.

Wybierz swój kierunek studiów

Uniwersytet Śląski w Katowicach ma szeroką i różnorodną ofertę kształcenia, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Kształcimy studentki i studentów na 86 kierunkach studiów, w tym 6 w języku angielskim.

Jeśli chcesz studiować  inaczej, indywidualnie i interdyscyplinarnie, to mamy dla Ciebie wyjątkową propozycję! Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych – to tam możesz studiować kilka kierunków jednocześnie.

Rekrutacja na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie rozpoczyna się 3 czerwca 2024 roku o godzinie 12:00. Najpierw zapisz się w Internetowej Rejestracji Kandydatów, a po ogłoszeniu listy wyników postępowania kwalifikacyjnego, złóż wymagane dokumenty i dokonaj wpisu na studia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami!

Na Uniwersytecie Śląskim możesz współtworzyć plan studiów, dostosowując go do Twoich potrzeb. Sam decydujesz, jakie zajęcia przydadzą Ci się do kształtowania ścieżki kariery. Niezależnie od kierunku kształcenia, możesz wybrać zajęcia dotyczące cyfrowego świata, ekspresji twórczej i myślenia krytycznego, społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorczości, największych wyzwań współczesnej nauki, środowiska naturalnego i technologii, zdrowia i rozwoju osobistego. Takie interdyscyplinarne wykształcenie zapewni Ci lepsze przygotowanie do pracy i życia w gwałtownie zmieniającym się świecie.

Zwiedzaj świat

Uniwersytet Śląski da Ci wyjątkowe możliwości! Wraz z dziesięcioma uczelniami europejskimi tworzymy prestiżowy Uniwersytet Europejski w ramach sojuszu Transform4Europe (T4EU), któremu Uniwersytet Śląski przewodniczy w 2024 r. Wspólna europejska uczelnia zapewni Ci większe możliwości kształcenia się na międzynarodowych kierunkach studiów, korzystania z wielojęzycznego kampusu, pozwoli na organizację i uczestnictwo w międzynarodowych wydarzeniach, a także stworzy możliwość wymiany międzynarodowej, poznania innych kultur i nawiązania wyjątkowych znajomości! W ramach projektu Transform4Europe Week odwiedzisz europejskie kampusy we Włoszech, Bułgarii, Litwie, Estonii, Hiszpanii, Niemczech, Słowenii, Francji i Portugalii.

Dzięki praktycznej i intensywnej nauce języka angielskiego studenci Uniwersytetu Śląskiego mogą bez ograniczeń korzystać z anglojęzycznych publikacji (oraz samodzielnie je tworzyć), brać udział w międzynarodowych badaniach i konferencjach naukowych, czy po prostu uczestniczyć w licznych wymianach akademickich. Mobilność akademicką wspiera program Erasmus+, który umożliwia realizację studiów i odbywanie szkoleń w ośrodkach zagranicznych, między innymi w Armenii, Brazylii, Chinach, Gruzji, Indonezji, Kanadzie, i Korei. Program Erasmus+ daje ogromne możliwości, które odkryjesz w trakcie studiowania!

Rozwijaj się naukowo

Na Uniwersytecie Śląskim możesz rozwijać swoje zainteresowania naukowe nie tylko poprzez działalność w kołach naukowych, ale także poprzez prowadzenie własnych badań i projektów. Naukowczynie i naukowcy angażują osoby studiujące w realizację projektów naukowych, można też wnioskować o finansowanie własnych przedsięwzięć w ramach Grantów Rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Spędzaj czas na kampusach tętniących życiem

Uniwersytet Śląski kształci studentki i studentów na 8 wydziałach, zlokalizowanych w czterech miastach uniwersyteckich: Katowicach, Sosnowcu, Cieszynie i Chorzowie. Zapewniamy specjalistyczne laboratoria badawcze, rozgłośnię radiowa, studia TV, sale kinowe i koncertowe czy pracownie artystyczne. Co jeszcze znajdziesz na Uniwersytecie Śląskim?

studenci i studentki siedzą przy stołach

fot. Małgorzata Dymowska

W Katowicach możesz korzystać z centrum kreatywności i co-workingu spinPLACE czy z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) w Katowicach – najnowocześniejszej biblioteki w regionie  W CINiBie możesz korzystać z kabin służących do pracy indywidualnej, porozmawiać przy dobrej kawie czy odpocząć na leżakach. Na kampusie odbywają się liczne aktywności, takie jak: pokazy naukowe, debaty, międzynarodowe pikniki integracyjne czy rozgrywki sportowe. Na deptaku przed rektoratem UŚ skorzystać można z rozstawionych stołów i ławek, przy których w słoneczne dni studentki i studenci grają w gry planszowe bądź jedzą obiad.

budynek Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie

Budynek Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie | fot. Julia Agnieszka Szymala

W Cieszynie z kolei czeka na Ciebie kampus jak z amerykańskich filmów – to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można bardzo wyraźnie zobaczyć, na czym polega idea miasteczka akademickiego. Po zajęciach możesz skorzystać z basenu, a wieczór spędzić w zielonej przestrzeni na rozmowach ze znajomymi.

budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu

Budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ w Sosnowcu | fot. Julia Agnieszka Szymala

W Sosnowcu znajduje się „Żyleta”, czyli najwyższy budynek akademicki w Polsce – to Wydział Nauk Przyrodniczych. Z jego dachu obserwować można okolicę z wysokości aż 80 metrów! ,,Żyleta” jest też najwyższą w okolicy wieżą do skoków bungee na Śląsku. Nieopodal znajdują się akademiki, klub studencki, Wydział Humanistyczny, gdzie uczą się przyszli tłumacze, językoznawcy i nauczyciele języków obcych a także dwa budynki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych kształcący przyszłych informatyków i inżynierów. W Chorzowie znajdziesz aż 140 nowoczesnych laboratoriów i pracowni badawczych, a tuż obok budynku spędzisz czas w wielofunkcyjnej strefie aktywności, która łączy lokalną i uniwersytecką społeczność.

Poznaj życie studenckie w akademiku

Uniwersytet Śląski oferuje największą bazę mieszkaniową dla studentek i studentów w regionie blisko 2300 miejsc w domach studenckich, zlokalizowanych w trzech miastach: Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie.

W bezpośrednim sąsiedztwie osiedli akademickich zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej, co pozwala na łatwy dojazd do budynków, w których odbywają się zajęcia. W przypadku osiedla akademickiego w Cieszynie odległość akademików od budynków wydziału wynosi najwyżej kilkaset metrów, dzięki czemu niemal wszędzie można przejść na piechotę.

Możesz liczyć na wsparcie

Studiowanie bywa wyzwaniem – dobrze zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego tak ważne jest wsparcie. Na Uniwersytecie Śląskim możesz na nie liczyć na każdym etapie Twojej studenckiej drogi. Osoby doświadczające trudności, z którymi nie radzą sobie samodzielnie i potrzebują wsparcia specjalisty, mogą skorzystać z nieodpłatnej uczelnianej pomocy psychologicznej. Na Uniwersytecie taka forma wsparcia realizowana jest już od 15 lat. Zespół psychologów prowadzi indywidualne konsultacje w formie stacjonarnej i zdalnej, na które można zgłosić się mailowo.

Działająca na Uniwersytecie Śląskim Komisja ds. Równości i Różnorodności oraz wdrożony na naszej uczelni Plan Równości Płci są gwarancją, że każdy bez względu na płeć, wiek, przynależność wyznaniową, orientację seksualną, status ekonomiczny, rasę czy pochodzenie może czuć się na Uniwersytecie Śląskim bezpiecznie, będąc ważną częścią całej społeczności akademickiej. Rzecznik praw studenta i doktoranta to sprawdzony adres, pod który bez obaw możesz zgłosić wszystkie sytuacje problemowe na uczelni. Jesteśmy społecznością opartą na wzajemnym wsparciu i zaufaniu, a to ważny zestaw cech, jeśli chcesz wyruszyć w swoją studencką przygodę.

Uniwersytet Śląski jest jedną z najlepiej dostosowanych do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami uczelni w Polsce. Nasza uczelnia jest otwarta i dostępna – oferuje wsparcie już na etapie postępowania rekrutacyjnego w postaci specjalnego dostosowania studiów czy indywidualnego asystenta. Możesz otrzymać indywidualne wsparcie asystenta, a poruszanie się po budynkach Uniwersytetu wspomaga aplikacja mobilna, dzięki której można wezwać pomoc.

Zacznij karierę zawodową z uniwersytetem

Biuro Karier pomoże Ci postawić pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej. Kompetentni doradcy zawodowi pomogą odkryć Twoje talenty (a każdy je ma!), wesprą w rozwoju kompetencji psychospołecznych i przygotują razem z Tobą profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Skorzystasz z wielu szkoleń, które przygotowujemy z czołowymi pracodawcami przez cały rok akademicki oraz w wakacje (w ramach letniej Akademii Rozwoju Kariery).

Na Uniwersytecie Śląskim skorzystasz z Uniwersyteckiego Centrum Pracy. Praca w uczelni, nierzadko związana z kierunkiem studiów będzie szansą na dobre łączenie studiów i potrzeby podjęcia pracy zarobkowej.

Angażuj się

Studia to doskonały czas, by zdobywać doświadczenie, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Na Uniwersytecie Śląskim mamy prawdziwe kuźnie talentów i miejsca, w których  nawiążesz przyjaźnie na całe życie. Jeśli lubisz działać na rzecz innych i kształtować rzeczywistość, to z pewnością znajdziesz swoje miejsce w prężnie działającym samorządzie studenckim. Jego reprezentantki i reprezentanci angażują się nie tylko w organizację wydarzeń kulturalnych, takich jak Bal Studencki, Juwenalia Śląskie, liczne konkursy i integracje dla studentek i studentów, ale także wpływają na to, co dotyczy ich praw i obowiązków. Jeśli chcesz rozwijać się naukowo, to z pewnością skorzystasz z oferty blisko 250 organizacji studenckich i kół naukowych. Studentki i studenci naszego Uniwersytetu są Wicemistrzami Świata w Negocjacjach, czy też reprezentują Polskę na Mistrzostwach Świata Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych. Sportowcy mogą realizować się w Klubie Uczelnianym AZS, który jest jednym z największych klubów akademickich w Polsce – zrzesza ponad 50 sekcji sportowych i rekreacyjnych, licząc ponad 1800 członków. Nasi reprezentanci i reprezentantki zdobyli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej (typ Uniwersytety) w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim. Jeśli natomiast marzy Ci się kariera dziennikarska, drzwi studenckiego Radio Egida oraz Magazynu „Suplement” stoją przed Tobą otworem!

Kochasz taniec i muzykę? Możesz dołączyć do Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” – folklorystycznej wizytówki Uniwersytetu Śląskiego. Zespół pielęgnuje kulturę wielu regionów Polski, szczególnie Śląska. Koncertuje na scenach w całym kraju oraz wyjeżdża na zagraniczne festiwale, m.in. do Peru, Chin i Grecji.

Dołącz do nas – Uniwersytet Śląski to dobre miejsce!

Zobacz broszurę o UŚ

return to top