Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • English
  • Polish
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Alex Lowe


Naukowiec z kolbą

Czym się zajmuję?

Na Uniwersytecie Śląskim badam chemię fizyczną procesów w warunkach wysokiego ciśnienia. Sprawdzam, jak wysokie jest wysokie ciśnienie, ponieważ są różne jego wersje, które mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy i od tego do jakiej poddziedziny nauki się odniesiemy. Na przykład ciśnienie atmosferyczne to 1013,25 Hectopascali – to ciśnienie w życiu codziennym. Moje zainteresowanie skupiają się na tym co się stanie, jeśli ciśnienie zwiększy się 2000 razy. Wielu ludzi byłoby zaskoczonych tym, co dzieje się w warunkach wysokiego ciśnienia w takich kwestiach jak adaptacja do życia, czy różne ścieżki reakcji chemicznych.

Alex Lowe

Uniwersytet Śląski jest świetnym miejscem, jeśli chodzi o współpracę z naukowcami na całym świecie. Mieliśmy już gości z Kanady, USA, Anglii, Hiszpanii, Ukrainy, Włoch oraz z Rosji (przed wybuchem wojny). W naszym zespole pracują naukowcy z różnych krajów europejskich: z Turcji, Grecji, Rosji, Ukrainy oraz oczywiście z Polski.

Mój pierwszy dzień w pracy

Mój pierwszy dzień na Uniwersytecie Śląskim był szokujący ze względu na ogromną liczbę działów, które miałem odwiedzić i ludzi, których miałem poznać. Miałem jednak szczęście. Spotkałem dobrych ludzi dążących do wysoko postawionych celów i o dużej wyobraźni.

Co mnie zaskoczyło?

Myślę, że najdziwniejszą sytuacją jest, kiedy Polacy mówiący po angielsku pytają mnie czy spróbowałem “Polish dumplings”. Proszę ich wtedy, żeby pokazali mi zdjęcie tego dania i od razu widzę, że chodzi o pierogi – znamy je w Kanadzie. Zwykle na początku to, że znam tę nazwę jest dla Polaków dużym zaskoczeniem, ale prawda jest taka, że to popularne danie zawędrowało do Kanady wraz z polskimi i ukraińskimi imigrantami. Popularne są u  nas także “cabbage rolls”, chciaż nazwy “gołąbki” Kanadyjczycy muszą się jeszcze nauczyć.

Lubię Katowice za…

Katowice – w porównaniu z wieloma polskimi miastami – są raczej młodym miastem. Są mniej więcej w takim wieku jak Kanada i spacerując po różnych częściach miasta, można zobaczyć, jak Katowice rozwijały się na przestrzeni swojego istnienia. Rynek przedstawia mieszankę nowoczesnych i starszych budynków, a linia tramwajowa, która łączy różne dzielnice miasta była budowana stopniowo przez wiele lat i jest modernizowana aż do dzisiaj. Miasto ciągle się zmienia, a razem z nim perspektywy ludzi w nim mieszkających. To bardzo interesujące przyglądać się, co będzie się działo w najbliższej przyszłości.

return to top