Uniwersytet Śląski w Katowicach – miejsce, w którym możesz rozwijać swoją karierę naukową
Dlaczego warto dołączyć do grona pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach? Jesteśmy jedną z największych i najszybciej rozwijających się uczelni publicznych w Polsce. Jeśli więc zdecydujesz się do nas dołączyć, będziesz pracować w jednym z czterech miast województwa śląskiego: w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie lub Cieszynie – zależnie od tego, gdzie znajduje się siedziba danego wydziału.
Uniwersytet Śląski ma w swojej ofercie 80 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia, studiów doktorskich oraz podyplomowych, włącznie z kierunkami międzynarodowymi, na których językiem nauczania jest język angielski. Kształcimy ponad 22 tys. ludzi, z którymi możesz podzielić się swoją wiedzą!
Jako nasz pracownik staniesz się częścią instytucji zyskującej coraz bardziej międzynarodowy charakter. Uniwersytet Śląski jest jednym z partnerów sojuszu Transform4Europe, który tworzą uczelnie z Litwy, Bułgarii, Estonii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Słowenii, Portugalii, Francji oraz Polski. W ramach sojuszu studenci, doktoranci, nauczyciele akademiccy, kadra administracyjna oraz interesariusze działają razem na rzecz rozwoju Europy oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wzmacniając tym samym współpracę między regionami.
Członkowie społeczności akademickiej UŚ mają zapewniony dostęp do nowoczesnych laboratoriów, a także do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA). Otrzymują również wsparcie w ubieganiu się o granty. Mogą też liczyć na dobrą atmosferę w pracy oraz pomoc podczas adaptacji do pracy w Polsce.
Ponadto, zostając pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego będziesz mieć okazję do poznania regionu Górnego Śląska – w końcu uczelnia aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym metropolii. Współpracujemy z lokalnymi firmami i organizacjami trzeciego sektora, a także z instytucjami gospodarczymi, publicznymi, szkołami i ośrodkami edukacyjnymi. Uniwersytet Śląski jest również partnerem Konsorcjum Katowice-Miasto Nauki, utworzonym wspólnie z sześcioma pozostałymi katowickimi uczelniami oraz miastem Katowice, aby przekształcić województwo śląskie w jeden z wiodących ośrodków naukowo-edukacyjnych w Europie. W wyniku wspólnych wysiłków partnerów konsorcjum Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024.
A to jeszcze nie wszystko! Bycie częścią społeczności Uniwersytetu Śląskiego daje możliwość dzielenia się swoją wiedzą z innymi oraz promowania wyników badań naukowych. To również okazja do uczestniczenia w różnych wydarzeniach kulturalno-naukowych, takich jak organizowany od 2016 roku Śląski Festiwal Nauki KATOWICE – jedno z największych wydarzeń popularyzujących naukę w Polsce i Europie, tworzone wspólnie z pozostałymi śląskimi uczelniami oraz miastem Katowice (gospodarzem wydarzenia).
Nadal masz wątpliwości czy Uniwersytet Śląski to najlepsze miejsce dla Ciebie? Więcej dowiesz się o nas z naszej strony internetowej oraz biorąc udział w #OpenDay Wirtualnych Targów Pracy 2023 lub kontaktując się z nami.
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to jedna z inicjatyw, której liderem jest Uniwersytet Śląski. Obejrzyj spot podsumowujący 6. edycję tego wyjątkowego wydarzenia. Alternatywa tekstowa dla wizualnej warstwy filmu dostępna jest w opisie nagrania wideo w serwisie YouTube.
Rozmowa o metropolii
Jesteśmy częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przeczytaj rozmowę z Henrykiem Borczykiem, wiceprzewodniczącym zarządu GZM, który mówi m.in. o tym, jakie są korzyści i udogodnienia dla osób studiujących i pracujących w metropolii.
Henryk Boryczka, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Fot. Dariusz Iwański | materiały prasowe Metropolii GZM
O Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) to wspólna książnica naukowa dwóchkatowickich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. CINiBA aktywnie włączasię w pomoc w prace badawcze prowadzone na Uniwersytetach. Zakupy zbiorów oraz elektronicznychźródeł informacji odbywają się na zamówienie pracowników i studentów, którzy przesyłają informacjeo potrzebnych książkach i czasopismach. Pozycje niedostępne zamawiane i sprowadzane są z innychbibliotek krajowych i zagranicznych w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych. CINiBA promujekorzystanie z prenumerowanych baz danych: przygotowuje i rozsyła informacje o elektronicznychźródłach, prowadzi szkolenia, a także opracowuje kwerendy bibliograficzne. Pracownicy Centrumsłużą pomocą w kwestiach związanych z ewaluacją działalności naukowej w Polsce. CINiBAdokumentuje dorobek pracowników Uniwersytetów w systemach i bazach, wspiera w korzystaniu zprogramów publikowania otwartego, czy unikaniu czasopism i wydawnictw drapieżnych. Centrumuczestniczy w konsorcjach mających na celu popularyzowanie dorobku pracowników Uniwersytetóww skali kraju i świata, a także indeksuje publikacje w międzynarodowych serwisach.
Źródło: www.ciniba.edu.pl
Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Fot. Julia Agnieszka Szymala