Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • English
  • Polish
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Rozmowa z Henrykiem Borczykiem, wiceprzewodniczącym zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Jakie jest znaczenie Metropolii GZM dla mieszkańców regionu?

Metropolia GZM to pierwsza tego typu instytucja w Polsce. Funkcjonujemy już od sześciu lat, a naszym celem jest ułatwianie życia mieszkańcom, poprzez podnoszenie jakości świadczenia różnego rodzaju usług publicznych. Przykładem może być m.in. transport publiczny. Metropolię tworzy 41 sąsiadujących ze sobą miast i gmin w centrum województwa śląskiego. Na naszym terenie działają aż 24 szkoły wyższe, na których kształci się blisko 90 tys. studentów, w tym prawie 2 tys. obcokrajowców pochodzących z blisko 100 różnych państw na świecie.

Jakie są główne korzyści dla osób studiujących lub pracujących w Metropolii GZM?

Metropolia GZM otwiera wyjątkowe możliwości. Jedną z nich jest szansa uczestniczenia w zajęciach i konsultacjach prowadzonych przez światowej klasy naukowców, którzy na co dzień pracują na uczelniach znajdujących się w czołówkach prestiżowych rankingów. Organizowanie tego typu spotkań mieści się w podstawowych obszarach działania powołanego przez nas kilka lat temu Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Wsparcie finansowe na realizację ambitnych projektów badawczych i naukowych przekazujemy również studentom i doktorantom. Fundusz powstał, ponieważ dostrzegamy kluczowe znaczenie wysokiego poziomu szkolnictwa wyższego oraz dobrej oferty naukowej i dydaktycznej. Ponadto uniwersytety mają olbrzymi potencjał miastotwórczy. Poprzez nasze zaangażowanie w fundusz chcemy również tworzyć atrakcyjne warunki do rozwoju osobistego i zawodowego, a dzięki temu zachęcać naukowców oraz młodych mieszkańców, aby związali swoją przyszłość właśnie z naszymi miastami i gminami.

Czy w ciągu ostatnich kilku lat zauważono wzrost liczby osób, które decydują się na studiowanie lub pracę w Metropolii GZM?

Z prowadzonych badań dotyczących sytuacji obcokrajowców w naszym regionie wyłaniają się bardzo ciekawe wnioski. Co prawda badania te odbyły się pomiędzy pandemią a wybuchem wojny na Ukrainie, niemniej wskazują na odwracający się trend migracji: do pracy w Polsce przyjeżdża więcej osób zza granicy niż wyjeżdża z naszego kraju w poszukiwaniu pracy. Dr Rafał Cekiera, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego i autor raportu przygotowanego ze stowarzyszeniem Pro Silesia, zwraca uwagę, że ok. 40 % badanych wyraziło chęć pozostania w naszym województwie na stałe, a więc nie jesteśmy tylko miejscem tranzytowym w ich dalszej podróży. To całkiem spory odsetek! Badani często w swoich wypowiedziach podkreślali, że pomimo tego, iż na decyzję o podjęciu przez nich tutaj pracy wpływ miały różnego rodzaju zbiegi okoliczności, to zostali pozytywnie zaskoczeni ofertą naszego regionu. Zwracali uwagę, że koszty utrzymania są niższe niż w innych regionach Polski, natomiast możliwości rozwoju zawodowego, atrakcyjne oferty pracy, łatwość i wygoda przemieszczania się i podróżowania oraz szeroki wachlarz możliwości spędzenia wolnego czasu jest bardzo zadowalający i porównywalny przez nich do innych, bardziej popularnych kierunków studiów.

Jakie udogodnienia oferowane są osobom, które przyjeżdżają do Metropolii GZM z innych części Polski lub z zagranicy. W jaki sposób mogą się tutaj zaaklimatyzować?

Onboarding, czyli wspomniana aklimatyzacja dla naszych nowych mieszkańców, przyjeżdżających z innych stron Polski lub z zagranicy, chcących podjąć tutaj pracę, założyć biznes lub kształcić się, jest dla nas niezwykle istotny. Mamy świadomość, że to etap kluczowy, aby móc poczuć się „jak u siebie”. Jesteśmy w trakcie przygotowywania standardów integracji cudzoziemców w naszej Metropolii, obejmujących również wspomniany onboarding. Przygotowujemy je w szerokim gronie partnerów. Standardy powstają we współpracy z organizacjami pozarządowymi i biznesowymi oraz uczelniami.

Jakie są plany Metropolii GZM w zakresie rozwoju infrastruktury, w tym wpływających na komfort studentów i pracowników przyjeżdżających z innych regionów Polski lub krajów, oraz jakie nowe inicjatywy zostaną wprowadzane w przyszłości?

Od samego początku naszego istnienia pogłębiamy integrację transportu publicznego, aby maksymalnie ułatwiać podróżowanie po GZM. Budujemy system dobrej i zrównoważonej mobilności miejskiej. Jego kręgosłupem i podstawą będzie kolej, ponieważ jest to najbardziej ekologiczny i najszybszy środek transportu w aglomeracjach. Już teraz wprowadziliśmy wspólne bilety, które umożliwiają korzystanie z pociągów regionalnego przewoźnika oraz komunikacji autobusowej. Wspieramy finansowo uruchamianie dodatkowych kursów pociągów. Do czasu budowy nowych torów aglomeracyjnych oraz powstania Kolei Metropolitalnej uruchamiamy połączenia autobusowe, metrolinie, które usprawniają podróżowanie po GZM. Ważnym elementem tego systemu będzie uruchomienie Roweru Metropolitalnego, ponieważ w naszej ocenie jest to bezkonkurencyjny środek transportu, zwłaszcza podczas krótkich podróży po mieście. Jesteśmy również przed rozpoczęciem budowy pierwszych kilometrów (ze 120 km zaplanowanych) velostrad, czyli szybkich, bezkolizyjnych dróg rowerowych, odseparowanych od ruchu samochodowego. Myśląc o infrastrukturze, w optyce naszych zainteresowań mieści się również wprowadzenie zintegrowanych rozwiązań systemowych. Dzięki nim, docelowo zakup biletu dla różnych środków transportu będzie możliwy z poziomu jednej aplikacji mobilnej – Transport GZM.

Henryk Boryczka

Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Fot. Dariusz Iwański | materiały prasowe Metropolii GZM

return to top