Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Przyrodniczych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

86 spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

12.09.2023 - 14:48 aktualizacja 12.09.2023 - 14:49
Redakcja: szczepansamulewicz

Klub Myśli Ekologicznej, GórnośląskoZagłębiowska Metropolia i
Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają na 86 spotkanie KME


20 września 2023, godz. 17.30

Kinoteatr Rialto w Katowicach, ul. Św. Jana 24

Spotkanie także online na
Facebooku oraz na kanale YouTube


Gościem KME będzie Adam Wajrak dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą, obrońca przyrody, miłośnik zwierząt, autor książek i programów telewizyjnych. Jako jedyny Polak został w 2005 roku uznany za Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za obronę środowiska naturalnego.


Temat:
Świat według Wajraka
Jako cywilizacja musimy stworzyć i trzymać się długofalowej wizji. Są to zachowania stricte polityczne. Konkretnie chodzi o odchodzenie od paliw kopalnych i niszczenia klimatu, stawiając
 na małe, rozproszone źródła energii. Wyrażę też bardzo egoistyczny pogląd poza grupami bogatych krajów w momencie kryzysu może być bardzo nieprzyjemnie, i w naszym narodowym interesie jest pozostawanie w UE i to w takiej, która będzie bardzo ścisłym związkiem. Musimy też dbać o polską przyrodę. Mamy jeszcze w miarę naturalne lasy i rzeki. Są buforem, który nie zabezpieczy doskonale, ale przynajmniej ograniczy negatywne skutki gwałtownych zmian klimatu.


Adam Wajrak Autor ponad 700 artykułów i kilku książek, m.in. (Za)piski Wajraka”, Zwierzaki Wajraka”, Kuna za Kaloryferem”, Wilki”, „Na północ. Jak pokochałem Arktykę”. Autor i współpracownik programów telewizyjnych poświęconych przyrodzie, współpracował z Animal Planet. Prowadził w TVP2 program Wajrak na tropie”, uruchomił autorski kanał na youtube Tropem Wajraka”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, otrzymał m.in.: nagrodę im. Alfreda Lityńskiego, nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Poza podglądaniem zwierząt w Polsce, uwielbia wyprawy polarne.


Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i
artykułów poświęconych relacji człowiek przyroda). Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube: Barbara Wojtaszek (prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.


UWAGA: Wstęp wolny na podstawie wejściówek pobranych przez stronę kina (
http://rialto.katowice.pl/) lub
odebranych w kasie Rialta

fotografia Adama Wajraka
return to top