Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Dzień Bezpiecznego Internetu | mgr inż. Tomasz Wesołowski

08.02.2022 - 14:00 aktualizacja 06.05.2022 - 09:18
Redakcja: magdakorbela
Tagi: computer science, informatyka, internet, kartka z kalendarza, net, save the date

9 lutego

Dzień BEZPIECZNEGO INTERNETU

Save the date with our scientists

Dnia 9 lutego obchodzony jest Dzień bezpiecznego Internetu.

W tym miejscu mogłoby być ostrzeżenie, np. “Uważaj, jakie odwiedzasz strony”, “Nie podawaj swoich danych”, etc. Ale czy nie słyszymy takich napomnień codziennie?

Co innego, gdy ofiarą stanie się ktoś z naszego otoczenia albo my sami…

„Kartka z kalendarza” to cykl artykułów, które powstawały z okazji różnych nietypowych świąt. Autorami prezentowanych materiałów są studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

Fot. Tomasz Kawka | archiwum UŚ

mgr inż. Tomasz Wesołowski


Instytut Informatyki

Prawdziwa historia pewnej kradzieży

 
Internet daje dużo możliwości – ale także zawiera wiele niebezpieczeństw. Zdjęcia prezentują typową próbę oszustwa na OLX przez Whatsapp – takie wiadomości dostaję regularnie.
whatsapp1          
Śmieję się z nich, jak widzicie, żartuję z karykaturalnego języka oszustów. Zastanawiam się, jak ktoś może dać się na to nabrać???
 
Przecież mnie nie nabiorą!!! Jestem świadomym internautą, nie jestem głupi, nie ze mną takie numery!!!
 
Jest 22:30, całą rodziną oglądamy film, wibruje telefon, „Twoja transakcja na 8 zł została zrealizowana”. Ok, pewnie coś na karcie z tego dnia. Minutę później wibracja, powiadomienie „Twoja transakcja na 12 zł została zrealizowana”. Kolejna minuta, kolejne powiadomienie, tym razem 9 zł. Hę? Rozglądam się dookoła i pytam „kupujecie teraz coś?” – „nie!”. Kolejne powiadomienie, kolejne 11 zł, później 8, 9, 12, …. Co jest? W końcu myśl, najpierw gdzieś cichutko z tyłu głowy, ale w ułamku sekundy wrzeszcząca. Ciśnienie rozrywające czaszkę, panika – KTOŚ KRADNIE KASĘ Z MOJEGO KONTA!!! Kolejne powiadomienia, zaczyna się wyścig, by ocalić resztę pieniędzy przed złodziejami. Ręce się trzęsą, pieniądze znikają, w końcu udaje się je przerzucić, powiadomienie „Nie masz wystarczającej kwoty na koncie” – ostatnia transakcja oszustom się nie udała, rezygnują.
 
Cała historia miała miejsce w okolicach Bożego Narodzenia, kupując prezenty online, żona nie zauważyła, że ktoś podszył się pod stronę sklepu i ukradł dane karty debetowej. Co najważniejsze towar dotarł, a złodzieje odczekali kilka dni. Najpierw próbowali większe kwoty, ale zadziałał limit. Gdyby zaczęli godzinę później – spalibyśmy i straty byłyby dużo większe.
 
Ty też myślisz, że jesteś ostrożny, korzystając z Internetu?
Że Ciebie to nie dotyczy?
Bzzzzzzzz, bzzzzzzzz.
A co ten telefon tak Ci wibruje?
„Twoja transakcja …”

return to top