[Monografia] Tomasz Pietrzykowski: Foundations of Animal Law. Concepts – Principles – Dilemmas

22.04.2023 - 09:45 aktualizacja 25.04.2023 - 08:52
Redakcja: redaktorkam

Tomasz Pietrzykowski: Foundations of Animal Law. Concepts – Principles – Dilemmas. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2023. ISBN: 978-83-226-4291-7

Foundations of Animal Law. Concepts-Principles-Dilemmas stanowi anglojęzyczną i skierowaną do audytorium międzynarodowego wersję książki wydanej w 2022 r. pod tytułem Prawo ochrony zwierząt. Pojęcia, zasady, dylematy. Omawia ona filozoficzne, etyczne i dogmatyczno-komparatystyczne aspekty nowopowstającej dziedziny regulacji prawnej – prawa ochrony zwierząt. Identyfikuje kluczowe wartości, pojęcia i instytucje składające się na współczesny model prawnej ochrony zwierząt. Dokonuje tego w oparciu o analizę prawodawstwa polskiego i zagranicznego, w szczególności prawa Unii Europejskiej. Sprawia to, że zawarte w książce ujęcie ma charakter unikalny, a jej wartość dalece wykracza poza dominujące w literaturze przedmiotu argumentacje zmierzające do wykazania istnienia racji etycznych za gruntownymi zmianami prawnej sytuacji zwierząt.