Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

IV Śląskie Forum Polityki Kryminalnej. Współczesne zagrożenia […]

19.04.2024 - 09:39, aktualizacja 30.04.2024 - 09:06
Redakcja: izabelamaculewicz

Wydział Prawa i Administracji UŚ, Koło Naukowe Kryminologii UŚ, Koło Naukowe Kryminalistyki „Veritas” UŚ oraz Redakcja „Forum Polityki Kryminalnej” mają przyjemność zaprosić wszystkie zainteresowane osoby – zarówno doświadczone w pracy badawczej, jak i młodych adeptów nauki oraz praktyków – na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „IV Śląskie Forum Polityki Kryminalnej. Współczesne zagrożenia w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym w perspektywie prawnej, kryminologicznej, kryminalistycznej, socjologicznej, securitologicznej, psychologicznej i medialnej”.

To już czwarte spotkanie z cyklu zainaugurowanego w 2021 r. Tym razem, przedmiotem naszej interdyscyplinarnej refleksji postanowiliśmy uczynić współczesne zagrożenia związane z ruchem lądowym, wodnym i powietrznym. Stały i wciąż dynamiczny rozwój technologii zmierza w kierunku wzrostu bezpieczeństwa osób podróżujących wszelkimi środkami transportu. Systemy takie jak autopilot, tempomat, kontrola trakcji, asystent pasa ruchu wspierają, a nawet wyręczają osoby kierujące pojazdami. Równocześnie, nie ma dnia bez doniesień medialnych o tragicznym wypadku drogowym, czy katastrofie kolejowej lub lotniczej. Publiczny transport zbiorowy stanowi cel zamachów terrorystycznych. Ustawodawca przewiduje coraz surowsze środki karnoprawnej reakcji za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości i odurzenia. Z kolei zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym, powodowane przez sprawców znajdujących się w tym stanie, coraz częściej uznawane są za zabójstwa, a nie wypadki komunikacyjne. Rzeczywistość skłania więc do podejmowania tematyki związanej ze źródłami zagrożeń oraz właściwą reakcją na umyślne i nieumyślne naruszenia zasad bezpieczeństwa w komunikacji.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – pasmo Miasto-Region-Akademia.

Planujemy zdalną konferencję w dniu 16 maja 2024 r. (czwartek), w godz. 9:00-15:00. Link do spotkania na platformie Microsoft Teams zostanie przesłany uczestnikom zgłoszonym przez formularz.

Udział bierny zgłaszać można do 9 maja 2024 r. poprzez formularz (formularz zgłoszeniowy).

Udział w konferencji jest nieodpłatny. Uczestnicy mogą liczyć na zaświadczenie udziału w konferencji w wersji cyfrowej, referenci – także w wersji papierowej.

Bieżące informacje znajdują się na stronie wydarzenia na Facebooku (wydarzenie na Facebooku). Pełny program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres dominika.bek@us.edu.pl

 

return to top