Wydział Teologiczny

AVEPRO z udziałem Ekspertów z Wydziału Teologicznego UŚ

13.03.2024 - 13:00 aktualizacja 13.03.2024 - 13:00
Redakcja: Wojciech Kamczyk

W dniach 3-8 marca 2024 r. dr Mariola T. Kozubek, prof. UŚ oraz lic. Jadwiga Gorol, studentka V roku nauk o rodzinie i II roku teologii z Wydziału Teologicznego UŚ, wchodzące w skład międzynarodowej eksperckiej komisji AVEPRO uczestniczyły w wizytacji czterech wydziałów kościelnych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Komisję, której przewodniczyła dr M. Kozubek (ekspert w zakresie nauk o rodzinie), tworzyli: ks. dr hab. Antoni Świerczek, prorektor UPJP II w Krakowie (ekspert w zakresie teologii); ks. dr hab. Leszek Adamowicz, prof. KUL (ekspert w zakresie prawa kanonicznego) oraz ks. prof. Pavol Dancak z Uniwersytetu Preszowskiego w Słowacji (ekspert w zakresie filozofii). Studentka Jadwiga Gorol była ekspertem w zakresie spraw studentów i doktorantów.
AVEPRO (The Holy See’s Agency for the Evaluation and Promotion of Quality in Ecclesiastical Universities and Faculties) jest to Agencja Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych założona przez papieża Benedykta XVI we wrześniu 2007 roku. Jej misją jest promocja i rozwój kultury jakości wewnątrz instytucji akademickich podlegających Stolicy Apostolskiej. W celu weryfikacji i udzielania wsparcia tymże instytucjom, AVEPRO powołuje każdorazowo z listy nominowanych ekspertów komisję, która na podstawie Raportu Samooceny i spotkań w trakcie wizytacji sporządza Raport dla Agencji.
Wyżej przedstawiona komisja ekspercka spotkała się kolejno z władzami uczelni i wizytowanych wydziałów, z pracownikami naukowymi, dydaktycznymi i administracji oraz ze studentami i doktorantami: Wydziału Teologicznego, Wydziału Prawa Kanonicznego, Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej i Wydziału Studiów nad Rodziną oraz współpracującymi z tymi wydziałami interesariuszami zewnętrznymi.
Komisję AVEPRO przyjął także kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW.