Wydział Teologiczny

Podróże studyjne do Ziemi Świętej

Projekt ma charakter naukowo-dydaktyczny i obejmuje organizację podróży studyjnych do Izraela, na terytoria Palestyńskich Władz Narodowych i do Jordanii we współpracy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ze Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie.

Adresaci projektu

Adresatami projektu – obok studentów teologii, nauk o rodzinie oraz kierunków humanistycznych – są także pracownicy naukowi, nauczyciele oraz uczniowie szkół średnich – zwłaszcza objętych umowami o współpracy dydaktyczno-naukowej z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, zainteresowani:

img

• zdobyciem lub pogłębieniem materialnej znajomości tekstu Pisma Świętego i egzegezą biblijną,
  • rozwojem dziejów zbawienia, w tym historią biblijnego Izraela,
  • geografią biblijną ze szczególnym uwzględnieniem Palestyny,
  • realiami historyczno-kulturowymi, religijnymi i społeczno-politycznymi Bliskiego Wschodu od II tysiąclecia przed Chrystusem aż po czasy najnowsze,
  • odkryciami archeologicznymi w Ziemi Świętej,
  • warsztatami w terenie,
  • dialogiem międzyreligijnym.
img

Koordynatorzy projektu

Ks. dr Dawid Ledwoń

Ur. 1984 r. Prezbiter Archidiecezji katowickiej, biblista, absolwent Papieskiego Ateneum Królowej Apostołów w Rzymie oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie w roku 2015 uzyskał tytuł doktora teologii. Adiunkt na tymże wydziale od roku 2018. Wykładowca Pisma św. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Autor dwóch książek: Świadectwo Ojca w czwartej Ewangelii. Studium egzegetyczno-teologiczne (Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego 2017), Apokalipsa świętego Jana. Wstęp, przekład z oryginału i komentarz (Biblia Impulsy 19; Katowice: Księgarnia św. Jacka 2019) oraz szeregu artykułów naukowych. W latach 2015-2021 współautor niedzielnych audycji „Na początku było słowo” w Radiu eM. W Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego pełni funkcje zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych oraz pełnomocnika ds. współpracy międzynarodowej. Od roku 2017 jest licencjonowanym przewodnikiem po Ziemi Świętej. Naukowo specjalizuje się w Pismach Janowych. Inne zainteresowania: archeologia biblijna, judaizm, Ziemia Święta, turystyka religijna.

O. dr Jakub Waszkowiak OFM

Ur. 1974 r. Biblista. Święcenia kapłańskie przyjął w 2003 r. w Jerozolimie. W 2012 r. ukończył studia licencjackie w Franciszkańskim Studium Biblijnym (Studium Biblicum Franciscanum) również w Jerozolimie. Stopień doktora teologii biblijnej uzyskał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (2015). Autor książek: The Altar Laws in the Pentateuch in the Light of The Archaeological Evidence (Studia I Materiały 161; Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 2013) oraz Siloe. Historia, archeologia, teologia (Rozprawy i Studia Biblijne 53; Warszawa: Vocatio 2020). Aktualnie mieszka w Izraelu, pełniąc służbę w Kustodii Ziemi Świętej. Od 2018 r. jest sekretarzem oraz wykładowcą w Międzynarodowym Seminarium Franciszkańskim (Studium Theologicum Jerosolymitanum) i adiunktem w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie (od 2023 r.). Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich, a od 2005 r. licencjonowany przewodnik po Izraelu.