Organizatorami spotkania byli: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna „Przystań”.
Wśród prelegentów znaleźli się teolodzy, psycholodzy, psychoterapeuci – badacze i praktycy.
Tematyka obejmowała następujące kwestie:
Granice uległości. Osobiste i społeczne uwarunkowania ludzkich wyborów – dr Marcin Moroń (aspekty psychologiczne).
Kiedy jeszcze MY, a kiedy już ONI/ONE – o granicach w kontekście społecznym – ks. dr Tomasz Liszewski (aspekty społeczne).
Między „potrzebuję Cię” a „dam sobie radę sam”, czyli symbioza i autonomia u młodzieży okiem klinicysty – mgr Piotr Halkiewicz (aspekty psychoterapeutyczne).
Niełatwy okres rozwojowy – przywiązanie i jego granice w osobowości – mgr Magdalena Adler (aspekty pedagogiczne i psychologiczne).
Jedność i odrębność, czyli lekcja od Trójjedynego – ks. dr Grzegorz Strzelczyk (aspekty teologiczne).
Wprowadzenie i panel dyskusyjny: Moda na rozwój osobisty, czyli balans zależności z niezależnością – ks. dr Krzysztof Matuszewski.
Podczas konferencji poszukiwano równowagi między jednością a odrębnością w budowaniu zdrowych, dojrzałych – ludzkich relacji. Jedność a odrębność, indywidualizm a wspólnota, podobieństwo a odmienność. Prelegenci przyglądali się złożonej rzeczywistości pełnej paradoksów, m.in. zjawisku polaryzacji społecznej, w której gubi się spójnik „i”, czyli możliwość dostrzeżenia tego, co pomiędzy. Szczególną uwagę poświęcono związkom relacyjności człowieka z jego niezależnością. Związkom między ludzką zdolnością do tworzenia więzi, do współpracy w grupie i społeczeństwie a granicami jego Ja, których przejawem będzie indywidualizm, samodzielność, własna tożsamość. W podsumowaniu podkreślono: „Jedność i odrębność – w sobie, w związku, w rodzinie, we wspólnocie religijnej. Razem i osobno nie wykluczają się, ale dopełniają wzajemnie”.