Nauki o rodzinie
Studia stacjonarne, I stopnia (licencjackie) i II stopnia (magisterskie)
Język wykładowy: polski
Zapisz się na studia
Kierunek: nauki o rodzinie realizowany jest w formie dwustopniowych studiów stacjonarnych. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają sześć semestrów. Student osiąga podstawową wiedzę o różnych rodzajach struktur i instytucji społecznych oraz o relacjach między nimi. Dzięki wiedzy zdobytej na kierunku nauki o rodzinie student potrafi analizować konkretne procesy i zjawiska społeczne oraz posługiwać się systemem normatywnym, wynikającymi z nauki Kościoła katolickiego, w celu rozwiązania konkretnego zadania wiążącego się z funkcjonowaniem rodziny.
Studia drugiego stopnia (magisterskie) trwają cztery semestry. Studia pozwalają na zdobycie uporządkowanej, pogłębionej, prowadzącej do specjalizacji, szczegółowej wiedzy z zakresu pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych i prawnych uwarunkowań funkcjonowania rodziny. Wśród wielu szczegółowych zagadnień student zdobywa pogłębioną wiedzę na tematy bioetyczne, a także dotyczące problematyki uzależnień, przemocy w rodzinie.
Niekwestionowanym atutem naszego Wydziału jest kameralna i przyjazna atmosfera. Sąsiedztwo Katedry Chrystusa Króla, Biblioteka zawierająca bogate i unikatowe zbiory kościelne, bliskość innych instytucji zajmujących się misją chrześcijańską stwarzają niepowtarzalny klimat zgłębiania najważniejszych prawd o człowieku i rodzinie.
Nierzadko studia na naszym Wydziale podejmują studenci 30+, dlatego oferujemy im szczególne wparcie naszych pracowników – indywidualnych opiekunów naukowych, którzy pomogą w godzeniu obowiązków zawodowych, rodzinnych i uczelnianych.
Ukończenie specjalności poradnictwo małżeńskie i rodzinne (studia I stopnia) na kierunku: nauki o rodzinie przygotowuje absolwentów do pracy w ośrodkach i placówkach, wielorako służących rodzinie.
Studia II stopnia umożliwiają zdobycie szczegółowej wiedzy i umiejętności, dotyczących istoty i przebiegu mediacji rodzinnej oraz wykonywania zawodu: asystent rodziny.
Studia pierwszego stopnia (licencjackie):
Kwalifikacja obejmuje konkurs świadectw dojrzałości — brany jest pod uwagę wynik egzaminu maturalnego w części pisemnej z języka polskiego.
- Wynik egzaminu na poziomie podstawowym mnoży się przez przelicznik 0,5, na poziomie rozszerzonym przez przelicznik 1.
- Jeżeli kandydat zdawał na maturze dany przedmiot na obu poziomach, pod uwagę będzie brany wynik z poziomu, który po uwzględnieniu przelicznika będzie korzystniejszy dla kandydata.
- Szczegółowe zasady kwalifikacji kandydatów ze starą maturą określa § 14 uchwały.
- O zakwalifikowaniu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie uzyskanych punktów procentowych z przedmiotu maturalnego.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Studia drugiego stopnia (magisterskie):
Na studia na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przyjmowane będą w ramach limitu miejsc osoby posiadające dyplom ukończenia studiów z tytułem licencjata, inżyniera, magistra lub równoważny (tj. uznany z polskim dyplomem w przypadku ukończenia studiów za granicą), uzyskany na kierunku w zakresie: nauk teologicznych, nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk medycznych lub nauk o zdrowiu.
Kryterium kwalifikacji: o zakwalifikowaniu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie średniej ocen ze studiów.
Absolwentom studiów pierwszego stopnia na kierunku: nauki o rodzinie średnia studiów zostanie pomnożona x 1,2.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Opłata rekrutacyjna | 85 złotych | |
Opłata semestralna dla Polaków i cudzoziemców uprawnionych do kształcenia na studiach stacjonarnych w języku polskim bez ponoszenia opłat za studia stacjonarne | brak opłat semestralnych | |
Opłata semestralna dla cudzoziemców aplikujących na studia stacjonarne na zasadach odpłatności | zasady i terminy wnoszenia opłat, numer konta – więcej informacji na stronie |
Kierunek: nauki o rodzinie charakteryzuje interdyscyplinarność i szerokie spojrzenie na zgłębiane zagadnienia. Zajęcia prowadzą nie tylko badacze-naukowcy, lecz również wyspecjalizowana kadra praktyków (psycholodzy, pedagodzy, lekarze). Nasz Wydział współpracuje z wieloma instytucjami wspierającymi rodziny. Są to m.in.: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej w Katowicach i Rudzie Śląskiej, Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Mysłowice, Caritas Archidiecezji Katowickiej, z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach, z Archidiecezjalną Poradnią Psychologiczną, z Fundacją Drachma, z Apostolstwem Chorych, z Chorzowskim Hospicjum, z Polskim Stowarzyszeniem Obrońców Życia Człowieka. Interesariusze zewnętrzni podkreślają profesjonalne przygotowanie do zawodu naszych absolwentów.
Nasz kierunek charakteryzuje się szerokim spojrzeniem i interdyscyplinarnością. Wśród zgłębianych dziedzin znajdują się: psychologia, nauki prawne, nauki socjologiczne, pedagogika, filozofia i nauki medyczne. Dyscypliną wiodącą na kierunku jest teologia.
Dajemy również możliwość rozwijania kompetencji językowych w zakresie języków nowożytnych (angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański). Bogato wyposażona biblioteka, usytuowana w sąsiedztwie Wydziału, stanowi niezastąpione „miejsce” poszerzania swoich horyzontów.
Nasi studenci odbywają praktyki w wymiarze 150 godzin (studia I stopnia, semestr piąty) oraz 60 godzin (studia II stopnia, semestr drugi) w takich instytucjach jak: Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach, Centrum Poradnictwa Specjalistycznego Metodyki i Strategii MOPS w Katowicach, Fundacja Dla Ludzi Potrzebujących Pomocy GNIAZDO, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza w Rudzie Śląskiej. Absolwenci znajdują zatrudnienie w ośrodkach i organizacjach pomocowych, są to m. in.: Dzienny Ośrodek Wsparcia Dziennego Dziupla w Wodzisławiu Śląskim, Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Zabrzu, Akademia Małżeństw i Rodzin – Centrum Rozwoju i Terapii w Katowicach.
Wydział Teologiczny
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Jordana 18
40-043 Katowice
Naszych absolwentów cechuje duża doza empatii i chęć niesienia pomocy najsłabszym, wykluczonym, czy po prostu osobom i rodzinom w kryzysie. Wielu absolwentów znajduje zatrudnienie w poradniach rodzinnych, Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej czy Ośrodkach „Caritas”.
|
|
Mgr … zajmuje stanowisko asystenta usług dla rodziny w Stowarzyszeniu Nereusza w Rudzie Śl., pracuje głównie z rodzinami zmagającymi się z różnymi trudnościami, prowadzi spotkania rozwojowe dla mam, warsztaty dla całych rodzin, wyjazdy terapeutyczne. | Mgr Aneta Góralska pracuje w Uniwersyteckiej Bibliotece Specjalistycznej na Wydziale Teologicznym. Zajmuje się krajową i międzynarodową wymianą międzybiblioteczną oraz dorobkiem naukowym pracowników Wydziału.
|
Dodatkowych informacji udziela Sekretarz Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej – dr Weronika Juroszek: weronika.juroszek@us.edu.pl
Niezwykły klimat
Nasz Wydział znajduje się w pobliżu Archikatedry Chrystusa Króla i innych instytucji religijnych. Nadaje to szczególny charakter i klimat studiom na naszych kierunkach.
Specjalistyczna biblioteka
Tuż obok budynku głównego znajduje się specjalistyczny oddział Biblioteki Uniwersyteckiej – Biblioteka Teologiczna, mogąca poszczycić się wieloma nietuzinkowymi woluminami. Studia z dostępem do tak bogatego księgozbioru to niezapomniane doświadczenie…
Zdjęcie wnętrza Czytelni Ogólnej Biblioteki Teologicznej
Uniwersytet Śląski
Jesteśmy częścią Uniwersytetu Śląskiego, którego siedziba znajduje się niedaleko, przy ul. Bankowej. Daje do możliwość wymiany myśli, doświadczeń i współpracy badawczej z innymi dyscyplinami naukowymi.
Zdjęcie rektoratu fot. Julia Agnieszka Szymala