Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

absolwent

Ilustracja absolwentki UŚ trafia na antysmogowy mural w Warszawie

02.12.2020 - 15:24 aktualizacja 02.12.2020 - 15:25
Redakcja: GG
Magdalena Starowicz - absolwentka Uniwersytetu Śląskiego
Fot. Magdalena Starowicz

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego Magdalena Starowicz zwyciężyła w konkursie „Piórko 2020”, organizowanym przez firmę Jeronimo Martins Polska S.A. – właściciela sieci Biedronka. Laureatka otrzymała nagrodę pieniężną oraz możliwość zaprojektowania muralu antysmogowego.

„Piórko 2020” jest szóstą edycją konkursu, którego głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. W konkursie biorą udział debiutujący pisarze i ilustratorzy, a ich zadanie polega na stworzeniu książki dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Najlepszy projekt zostaje wydany i trafia do sprzedaży w nakładzie kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.

Laureatkami tegorocznego konkursu zostały Magdalena Starowicz (w kategorii ilustracja) oraz Agnieszka Syczyło (w kategorii tekst). Wynikiem ich pracy jest książka O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy, która od 16 listopada jest dostępna w sklepach sieci Biedronka w całej Polsce.

Ilustracje Magdaleny Starowicz to według jury konkursowego „świetny rysunek, wysmakowana kolorystyka, duża porcja poczucia humoru – nic dodać, nic ująć. Takich ilustracji można tylko pozazdrościć!”. Okładka książki trafiła na wyjątkowy mural w Warszawie, który namalowano farbami oczyszczającymi powietrze ze smogu. Mural został odsłonięty przy Trasie Łazienkowskiej na ścianie budynku przy ul. Przemysłowej 31/33.

Zapytaliśmy Magdalenę Starowicz o konkurs „Piórko 2020” oraz wiedzę zdobytą podczas studiów na Uniwersytecie Śląskim.

UŚ: Jak się Pani czuje jako laureatka konkursu „Piórko 2020”?

MS: Wygrana w konkursie była dla mnie dużym zaskoczeniem. Nawet w dniu ogłoszenia wyników, gdy otrzymałam telefon od organizatora konkursu, początkowo myślałam, że pewnie chodzi o jakąś ankietę. Gdy w słuchawce usłyszałam, że zostałam laureatką, długo jeszcze nie mogłam w to uwierzyć.

Zwycięstwo w konkursie organizowanym na taką skalę jest na pewno ogromnym wyróżnieniem. Myślę, że ta wygrana przypieczętowała moją drogę jako ilustratorki. Wcześniej zajmowałam się szeroko rozumianym projektowaniem graficznym, m.in.: projektowaniem identyfikacji wizualnej, webdesignem, animacją czy tworzeniem drobnych ilustracji na potrzeby klientów biznesowych czy indywidualnych. Mniej więcej dwa lata temu postanowiłam zająć się zawodowo przede wszystkim ilustracją. Dzięki wygranej w konkursie wiem, że warto było podjąć taką decyzję, wygrana pozwoliła mi uwierzyć w siebie.

Dodatkowo, super jest zobaczyć swoją pracę w tak dużym formacie jako mural i po raz pierwszy wziąć w ręce książkę z własnymi ilustracjami. To wszystko jest dla mnie spełnieniem marzeń. Bardzo dziękuję organizatorowi konkursu – Biedronce i ekipie z Good Looking Studio, która malowała mural.

UŚ: Czy wiedza zdobyta podczas studiów miała wpływ na wygraną w konkursie?

MS: Wyznaję taką zasadę, że wszystko, co przydarza nam się w życiu, wszystkie nasze wybory kształtują nas na tyle, że znajduje to później odbicie w naszych charakterach, naszej wrażliwości i w naszych działaniach. Studia na Wydziale Artystycznym UŚ w Cieszynie na kierunku grafika na pewno były jednym z doświadczeń, które ukształtowały moją wrażliwość, poczucie estetyki, nauczyły kreatywnego myślenia oraz pomogły rozwinąć warsztat. Dzięki studiom mogłam spróbować różnych dziedzin sztuk plastycznych od rysunku, przez grafikę i malarstwo, aż rzeźbę i fotografię. To wszystko na pewno pomaga odnaleźć swoją drogę w przyszłości, świadomość warsztatu dodaje pewności siebie. Należy jednak pamiętać, że studia artystyczne to dopiero początek naszego rozwoju i po ich ukończeniu nie powinniśmy zapomnieć o nieustannym doskonaleniu warsztatu, bo łatwo wyjść z wprawy. Gdy byłam na studiach, nie istniały jeszcze takie narzędzia dla grafików i ilustratorów, jak obecnie, internet nie był jeszcze tak powszechny i wielu rzeczy musiałam nauczyć się sama już po ukończeniu nauki. Cały czas staram się odkrywać nowe techniki i ćwiczyć rysunek.

Podsumowując, podczas nauki nabyłam umiejętności, które otworzyły mi drogę do dalszej pracy nad sobą jako projektant graficzny i ilustrator. Bez tego moje losy pewnie potoczyłyby się inaczej. Pewnie też nie wzięłabym udziału w konkursie, który udało mi się wygrać.

Źródło:

https://media.biedronka.pl/114060-biedronka-wrecza-nagrode-100-tys-zl-i-odslania-antysmogowy-mural

https://piorko.biedronka.pl/#o-konkursie

return to top