Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
absolwent
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Mateusz Klaczak - Nasi Absolwenci

Mateusz Klaczak jest absolwentem informatyki. Studia licencjackie ukończył na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii w Katowicach, natomiast magisterskie na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu. W trakcie trwania studiów podjął pracę w spółce Agora SA dla portalu Gazeta.pl jako specjalista do spraw aplikacji internetowych (programowanie w Javie). W późniejszym czasie objął w spółce stanowisko kierownika działu programistów. Po 6 latach pracy dla portalu Gazeta.pl postanowił otworzyć własną działalność gospodarczą związaną z produkcją aplikacji na urządzenia mobilne (programowanie w Javie) – firmę Bubble. W 2012 roku stworzył popularną grę na smartfony z Android „Logo Quiz”.

Dlaczego zdecydował się Pan na podjęcie studiów na Uniwersytecie Śląskim?

To jedna z lepszych uczelni na Śląsku. Prestiż uczelni też miał znaczenie.

Jak wspomina Pan studia na Uniwersytecie Śląskim?

Niektóre przedmioty były prowadzone na najwyższym poziomie i chyba miałem to szczęście, że większość z nich akurat była w moim kręgu zainteresowań: matematyka, algorytmy i struktury danych, bazy danych i w późniejszym czasie programowanie. Niestety było też mnóstwo przedmiotów, które mnie mniej interesowały. W czasie studiów marzyłem o tym, żeby mieć wybór pomiędzy różnymi przedmiotami i móc bardziej dostosować program nauczania do swoich potrzeb oraz zainteresowań.

Dlaczego wybrał Pan dany kierunek studiów?

Z początku chciałem studiować architekturę. Później stwierdziłem, że może lepsza w moim przypadku byłaby informatyka. Lubiłem w szkole wyłącznie nauki ścisłe. Byłem zafascynowany komputerami. Choć teraz wiem, że bardzo mało o nich wtedy wiedziałem. Na komputerze w ówczesnym czasie tworzyłem grafikę dla stron www, grałem w gry i trochę programowałem w języku PHP.

Jakie są Pana główne zadania i obszary działalności zawodowej?

Moja praca wiąże się głównie z programowaniem w Javie i projektowaniem. Sam tworzę też często grafikę do swoich produktów.

Co sprawia Panu największą satysfakcję w pracy?

Największą satysfakcję sprawiają mi sukcesy. Porażkę natomiast rozumiem jako coś z czego należy wyciągnąć wnioski. Porażka to dla mnie zawsze nauka. Tak też piszą we wszystkich mądrych książkach, ale to naprawdę ma sens.

Co stanowi dla Pana największe wyzwanie zawodowe?

Wyzwaniem dla mnie jest tworzenie produktów jak najbardziej dopracowanych. Dopracowanych pod każdym względem: od modelu biznesowego po końcowy efekt wizualny. Istotne jest dla mnie również, żeby mój produkt znalazł swoich odbiorców (a może nawet fanów), bo wtedy naprawdę chce się tworzyć.

Jakie umiejętności i doświadczenia zdobyte na Uczelni pomogły Panu w zdobyciu zatrudnienia?

Zdecydowanie wiedza na temat programowania i baz danych.

Jak edukacja na Uniwersytecie Śląskim wpłynęła na wybór Pana drogi zawodowej? Które doświadczenia z czasu studiów okazały się kluczowe w poszukiwaniu pracy?

Już przed pójściem na studia wiedziałem, że moje zainteresowania to grafika i programowanie. Nie interesowały mnie sieci komputerowe i systemy operacyjne. Jak się oczywiście później okazało zarówno podstawowa wiedza z sieci, jak i systemów jest niezbędna (np. w programowaniu sieciowym/internetowym). Sporą naukę zdobyłem uczęszczając na zajęcia „Algorytmy i struktury danych” do dr. Michała Baczyńskiego. Świetnie przygotowany materiał, który można powiedzieć „otworzył mi oczy na świat”. Kolejnymi przedmiotami, które były dla mnie bardzo rozwojowe (choć na początku myślałem, że będą bardzo nudne) były „Matematyka dyskretna” i „Kryptografia” z dr. Mieczyławem Kulą.

Co radzi Pan kandydatom na studia i studentom UŚ, którzy wkrótce wejdą na rynek pracy?

Kandydaci muszą być zdeterminowani. Studia z mojego punktu widzenia na początku są najtrudniejsze. Jeśli poświęci się im jednak sporo czasu na samym początku (pierwszy rok), to potem jest już tylko łatwiej i przyjemniej.

Początkującym studentom radzę być dobrym przynajmniej w jednej dziedzinie. Na przykład jeśli ktoś chce zostać programistą, to powinien najwięcej uwagi poświęcić programowaniu, matematyce, bazom danych, algorytmom itp. Na co innego należy kłaść nacisk w przypadku systemów, a jeszcze na coś innego w przypadku sieci. Warto jednak wiedzieć jak najwięcej ze wszystkich dziedzin. Do teraz odczuwam niedobory wiedzy z zakresu sieci komputerowych, a w głównej mierze zajmuję się programowaniem. Według mnie lepiej być w czymś dobrym, niż we wszystkim nijakim. Studentom trzeciego roku radzę zdecydować się na podjęcie jakąkolwiek pracy lub praktyki związanej z ich specjalizacją.

return to top