Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
absolwent
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Plebiscyt „Absolwent z Pasją” – Marta Ochman absolwentką stycznia

W ramach Plebiscytu „Absolwent z Pasją” wybrano absolwentkę stycznia, którą została Marta Ochman, absolwentka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Celem plebiscytu jest promowanie absolwentów Uniwersytetu Śląskiego, których wyróżniają niezwykłe pasje. Tytuł jest wyróżnieniem absolwenta za jego zainteresowania, którym oddaje się z pełnym zaangażowaniem, a także za aktywną, wyróżniającą się i znaczącą działalność społeczną oraz za osiągnięcia indywidualne w zakresie działalności kulturalnej, naukowej lub w sporcie. Do 15 lutego 2013 r. przyjmowane będą zgłoszenia do tytułu absolwenta lutego. Po wyłonieniu ostatniego absolwenta miesiąca, jesienią 2013 r. uruchomione zostanie głosowanie online, w którym swój głos będą mogli oddać wszyscy członkowie społeczności akademickiej UŚ. Na podstawie oddanych głosów komisja plebiscytowa wyróżni jednego z absolwentów tytułem „Absolwenta z Pasją”.

Marta Ochman na Uniwersytecie Śląskim ukończyła studia jednolite magisterskie na kierunku teologia (specjalność: nauczycielska). Jej praca magisterska „Dzieje Żydów w Tarnowskich Górach” w 2012 r. ukazała się w formie książkowej i wykorzystywana jest przez Tarnogórską Fundację Kultury i Sztuki podczas szkolenia przewodników turystycznych. Ponadto podczas studiów, podejmując równolegle naukę na kierunku administracja, uzyskała tytuł technika administracji.

Otrzymała wyróżnienie w konkursie na projekt filmu promującego Wydział Teologiczny UŚ. Maluje obrazy farbami akrylowymi, które sprzedaje na aukcjach charytatywnych. W 2012 r. przyznano jej granty: „W dziedzinie kultury” i „W dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Jej książka zebrała pozytywne opinie nie tylko w środowisku historyków.

Podczas studiów, na ostatnim roku, zdiagnozowano u niej nieuleczalną chorobę – stwardnienie rozsiane (SM). Została członkiem Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na SM Sezam w Gliwicach. Pracuje z osobami, które nie radzą sobie z chorobą i nową sytuacją, w której się znalazły. Motywuje ich do pracy i walki z przeciwnościami. Uczestniczyła w Społecznej Kampanii Informacyjnej „SM? O.K.” Ponadto walczy o równouprawnienie dla chorych na SM. Przez podjęcie kolejnego kierunku studiów, jakim jest praca socjalna, chce udowodnić, że z diagnozą można żyć i nie trzeba rezygnować z planów i marzeń. Dodatkowo prowadzi wiele warsztatów edukacyjnych z zakresu SM.

Marta Ochman o swojej pasji mówi tak: „Mój dorobek naukowy, a w szczególnej mierze publikacja, są dowodem miłości do tematu judaizmu, ale również do prawdy i walki w dążeniu do jej ukazywania. Praca magisterska na temat Żydów nawet w wolnej Polsce budzi wiele kontrowersji i niechęci w różnych kręgach. Uważam jednak, że należy pokazywać historię, bo jakakolwiek była, stanowi nasze dziedzictwo i określa nas takimi, jakimi jesteśmy. Nie można wyprzeć się czegoś tylko dlatego, że nie jest nam z tym do twarzy czy wolelibyśmy nie być z tym identyfikowani”.

Z czasów studenckich Marta Ochman najmilej wspomina egzamin magisterski, który pozwolił jej uwierzyć w siebie i podzielić się pasją z innymi.

return to top