• Polish
Centrum Badawcze Polityki Publicznej i Problemów Regulacyjnych

Relacja z konferencji „From the grassroots to policy and back: Putting just transition to practice”

09.11.2022 - 14:16 aktualizacja 09.11.2022 - 14:16
Redakcja: OO

Na konferencji „From the grassroots to policy and back: Putting just transition to practice”, zorganizowanej we współpracy Centrum Badawczego Polityk Publicznych i Problemów Regulacyjnych z Just Transition Research Collaborative, która odbyła się 28 października 2022 r. w budynku Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, wygłoszonych zostało trzydzieści wystąpień.

Konferencję otworzył prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. Tomasz Pietrzykowski. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił premier Jerzy Buzek, który wygłosił pierwsze wystąpienie. Drugie z kluczowych wystąpień wygłosiła prof. Alexandra Harrington z Lancaster University Law School.

Organizatorowi konferencji, dr. Łukaszowi Trembaczowskiemu, udało się zgromadzić wielu zagranicznych uczestników, co umożliwiło spotkanie i wymianę myśli pomiędzy badaczami zajmującymi się tematyką sprawiedliwej transformacji w Europie i na świecie. Obok uczestników z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Czech i Polski, swoje wystąpienia wygłosili badacze ze Stanów Zjednoczonych, Ekwadoru czy Azerbejdżanu.

Dodatkowo 29 października 2022 r. przeprowadzony został wraz z uczestnikami konferencji warsztat. Wzięła w nim udział większość stacjonarnych uczestników konferencji, co pozwoliło na podjęcie współpracy w przygotowaniu artykułów będących owocem zderzenia i uzupełnienia wzajemnych perspektyw. Łącznie uczestnicy warsztatu rozpoczęli prace nad trzema artykułami naukowymi, a przygotowane pomysły będą rozwijane również w dalszej kooperacji.