Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych

[REJESTRACJA] Seminarium i debata: Jak działają metropolie i obszary metropolitalne w Europie Środkowej? w ramach Tygodnia Miasta EMNK 2024

13.03.2024 - 13:35 aktualizacja 03.04.2024 - 11:49
Redakcja: Zuzanna Neuve-Eglise

Serdecznie zapraszamy na seminarium i debatę pn. „Jak działają metropolie i obszary metropolitalne w Europie Środkowej?” w ramach Tygodnia Miasta Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Kiedy?

• 20 marca 2024 r. (środa), godz. 10:00-12:30

Gdzie?

• spinPLACE UŚ (ul. Bankowa 5, Katowice, Klub Rawa) nowo otwarte centrum kreatywności i coworkingu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

REJESTRACJA

Metropolie to z definicji duże i złożone obszary miejskie. Ich cechą wyróżniającą jest bogactwo usług, działanie wielu instytucji, szeroko rozumiany potencjał innowacyjny, a także podejmowanie współpracy zarówno wewnątrz obszaru metropolitalnego, jak i z innym ośrodkami metropolitalnymi. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną interesujące projekty i dobre praktyki realizowane w kilku metropoliach Europy Środkowej przyczyniające się do podnoszenia jakości życia na ich obszarze. Opowiedzą o nich między innymi goście z Brna i Ostrawy, ale także z Warszawy i Metropolii GZM, którzy wezmą udział w seminarium. Przykłady projektów i dobrych praktyk zostały zebrane w trakcie realizacji projektu „Wzmacnianie współpracy i metropolitalnego współrządzenia w Europie Środkowej” (MECOG-CE). Udało się zgromadzić łącznie blisko 80 przykładów tego, jak można wspierać współpracę jednostek samorządowych w wielu domenach od kultury i turystyki po wykorzystanie sztucznej inteligencji. Zgodnie z ideą projektu podczas spotkania chcemy zastanowić się także, jakie dobre praktyki oraz w jaki sposób, mogą być przenoszone pomiędzy metropoliami, a więc jak wykorzystywać usieciowienie i współpracę między metropoliami dla podnoszenia jakości życia ich mieszkańców.

Projekt „Wzmacnianie współpracy i metropolitalnego współrządzenia w Europie Środkowej” (MECOG-CE) jest obecnie prowadzony w kilku obszarach metropolitalnych Europy Środkowej (Brna, Ostrawy, Stuttgartu, Turynu, Berlina, Katowic i Warszawy). Badania realizowali socjologowie z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego zrzeszeni w Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych. Liderem całego projektu jest miasto Brno w Czechach.

*Projekt MECOG-CE jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027 oraz ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu pn.  „Projekty Międzynarodowe Współfinansowane”

Otwarcie: dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ | Wydział Nauk Społecznych UŚ, kierownik projektu MECOG-CE

Prowadzenie: dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ | Wydział Nauk Społecznych UŚ

Goście i prelegenci: Eva Matulová, Ondřej Cmoriak | Urząd Miasta Brna, Czechy, Dušan Pöllich, Jiří Svobodník | Urząd Miasta Ostrawy, Czechy; Paweł Sajnog | Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Natalia Puchała i Agata Koszek-Pyka | Wydział Współpracy Międzynarodowej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, dr hab. Małgorzata Suchacka, prof. UŚ, dr Zuzanna Neuve-Église| Wydział Nauk Społecznych UŚ