Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dzień Otwarty Instytutu Fizyki 2021

30.03.2021 - 23:12 aktualizacja 31.03.2021 - 09:55
Redakcja: Marcin Łaciak

Szanowni Państwo,

tegoroczny Dzień Otwarty Instytutu Fizyki niefortunnie zbiegł się z terminem próbnej matury z fizyki, chcielibyśmy Państwu zaproponować dodatkowe dwa spotkania w których mogliby uczestniczyć tegoroczni maturzyści. Spotkania przeprowadzimy w formie zdalnej z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams w terminie 12 i 13 kwietnia w godzinach od 16.00 do 18.00.

Poniżej przesyłamy program na poszczególne Dni Otwarte.

12.04.2021

16:00 - 16:30 Temperatura w fizyce klasycznej i kwantowej - prof. dr hab. Janusz Gluza

W jednostkach układu jednostek miar „SI” temperatura zdefiniowana jest w skali Kelvina. W absolutnej skali Kelvina wartość zero oznacza najniższą teoretycznie możliwą temperaturę jaką może mieć ciało. W tej temperaturze według fizyki klasycznej ustają wszelkie drgania cząsteczek. Temperatury tej nie da się jednak osiągnąć ze względu na efekty kwantowe. Podobnie, efekty kwantowe objawiają się w ekstremalnie wysokich temperaturach. W jakich układach fizycznych zarówno dla ekstremalnie niskich jak i wysokich temperatur obserwujemy czy też przewidujemy efekty kwantowe, na czym one polegają i jakie jest ich znaczenie?

16:40 - 17:10 Czy można zmierzyć temperaturę materii jądrowej? - dr Katarzyna Schmidt prof. UŚ

Jak wiadomo, woda (H2O) może istnieć w stanie stałym, ciekłym i gazowym. Przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym i poniżej 0st.C woda jest w stanie stałym, jest lodem. Pomiędzy 0st. C a 100st. C woda jest cieczą. Powyżej punktu wrzenia, czyli powyżej 100st. C, woda staje się gazem, który nazywamy parą wodną. Wiemy również, że możemy podnieść temperaturę wody poprzez przekaz energii, czyli podgrzewanie. Czy materia jądrowa zachowuje się podobnie do wody? Jeśli tak, to w jaki sposób podgrzać materię jądrową i jak zmierzyć jej temperaturę? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w trakcie wykładu.

17:20 - 18:00 - Quiz Termodynamiczny - spotkanie ze studentami i pracownikami Instytutu Fizyki

Zapraszamy na quiz poświęcony zagadnieniom z termodynamiki. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące przemian termodynamicznych i temperatury. Pamiętajmy, że temperatura jest hasłem przewodnim naszego Dnia Otwartego! Pytania są w formie zamkniętej, nielicznie wymagają prostych obliczeń, więc zachęcamy do przygotowania małej kartki i długopisu.

13.04.2021

16.00 - 16.30 Mniej niż zero (absolutne) - czy to możliwe? - dr hab. Jakub Spiechowicz, prof. UŚ

Nieujemność temperatury w skali bezwzględnej (Kelvina) jest jednym z kluczowych wyników termodynamiki. Czy wobec tego temperatura może być niższa niż zero absolutne? Jeśli tak, to układy fizyczne zdolne do osiągniecia tego reżimu miałyby głębokie znaczenie teoretyczne i praktyczne. W szczególności mogłyby pomoc rozwiązać kosmologiczna zagadkę ciemnej energii albo prowadzić do skonstruowania hiper-wydajnych silników cieplnych o sprawności większej od jedności. W ostatnich latach postulat nieujemności temperatury był wielokrotnie kwestionowany zarówno teoretycznie jak i doświadczalnie. Na wykładzie odpowiem zatem na pytanie czy istnieją ujemne temperatury w skali bezwzględnej oraz co to oznacza z punktu widzenia termodynamiki i fizyki statystycznej.

16:40 - 17:10 Zobaczyć temperaturę - Termografia w podczerwieni w naukach medycznych - dr inż. Teresa Kasprzyk-Kucewicz

Nie od dziś wiadomo, że temperatura to podstawowy parametr, na podstawie którego możemy ocenić stan zdrowia. Na wykładzie uczestnicy dowiedzą się czym właściwie jest temperatura i jaką stanowi rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Jak organizm ludzki kontroluje stałą wartość temperatury wewnętrznej oraz czy można dostać gorączki po intensywnych ćwiczeniach. Czy temperatura powierzchni naszego ciała jest wszędzie jednakowa i czy różni się od temperatury jaka panuje wewnątrz naszego organizmu? Ponadto poruszone zostaną zagadnienia metod pomiaru temperatury od termometrów rtęciowych po kamery termowizyjne. Na sam koniec przedstawione zostaną wybrane zastosowanie termowizji w naukach medycznych oraz w medycynie sportowej.

17:20 - 18:00 - Quiz Termodynamiczny - spotkanie ze studentami i pracownikami Instytutu Fizyki

Zapraszamy na quiz poświęcony zagadnieniom z termodynamiki. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące przemian termodynamicznych i temperatury. Pamiętajmy, że temperatura jest hasłem przewodnim naszego Dnia Otwartego! Pytania są w formie zamkniętej, nielicznie wymagają prostych obliczeń, więc zachęcamy do przygotowania małej kartki i długopisu.

Zależy nam na możliwości przeprowadzenia swobodnej dyskusji między Państwem i waszymi podopiecznymi, a pracownikami i studentami Naszego Wydziału.

Przypominamy, że uczestnictwo w wydarzeniu nie wymaga posiadania konta na Platformie Microsoft Teams.

Bardzo prosimy o kontakt poprzez adres e-mail: if.szkoly@us.edu.pl z informacją zwrotna bezpośrednio od uczniów lub też od Państwa. W odpowiedzi na wszystkie maile otrzymają Państwo link do połączenia w MS TEAMS. Na zgłoszenia czekamy do 8.04.2021r.

Serdecznie zachęcamy do przesyłania swoich deklaracji.

Gorąco zapraszamy !

Organizatorzy Dni Otwartych Instytutu Fizyki

return to top