Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego

Finansowanie dla polskiego udziału w projekcie Hyper-Kamiokande

30.03.2023 - 11:43 aktualizacja 30.03.2023 - 11:43
Redakcja: Marcin Łaciak

W ramach programu MEiN “Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej” konsorcjum Hyper-Kamiokande, którego partnerem jest Uniwersytet Śląski, otrzymało finansowanie w wysokości ponad 67 mln PLN na udział, w latach 2023-2027, w budowie detektora promieniowania Hyper-Kamiokande. Hyper-Kamiokande będzie największym (walec o wysokości 71m i średnicy 68m, wypełniony 260 000 tonami ultra czystej wody) podziemnym, wodnym detektorem promieniowania Czerenkowa rejestrującym cząstki naładowane wytworzone przez oddziaływania neutrin pochodzących z różnych źródeł. Olbrzymia masa detektora Hyper-Kamiokande umożliwi także poszukiwanie rozpadu protonu z czułością znacznie przekraczającą możliwości jakiegokolwiek obecnie działającego eksperymentu. Grupą fizyków z IF UŚ pracujących dla eksperymentu Hyper-Kamiokande kieruje dr hab. Arkadiusz Bubak.