Czas, przestrzeń, próżnia i przyszłe akceleratory wysokich energii
Od czasów Newtona koncepcje czasu, przestrzeni jak i próżni uległy drastycznej ewolucji. Czas i przestrzeń nie są już pojęciami absolutnymi, niezależnymi od siebie, a próżnia to skomplikowany, dynamiczny obiekt fizyczny ze względu na efekty kwantowe objawiające się w mikroskali. Paradoksalnie, wyjaśnienie dynamiki próżni i wirtualnych efektów w niej zachodzących wiąże się z dynamiką ewolucji Wszechświata w makroskali.
Podczas wykładu omówię jak akceleratory pomagają zrozumieć i testować fizyczny świat w mikroskali i jaka jest strategia tych badań w Europie i na świecie na następne dekady. Pokażę iż skale energii i jakość planowanego do budowy akceleratora FCC w CERN-ie pozwoli zaatakować problem elementarności cząstek elementarnych, czyli możliwego istnienia podstruktur tych cząstek.
W kontekście budowy nowych akceleratorów podam również argumenty pokazujące iż badania podstawowe nie tylko zaspokajają nasze potrzeby zrozumienia otaczającego nas świata fizycznego i opisującej go matematyki, lecz mają także wymierne znaczenie użytkowe przyczyniając się do rozwoju wielu gałęzi gospodarki, niemożliwych do osiągnięcia bez tych badań.
Janusz Gluza
Prof. Janusz Gluza zajmuje się fizyką neutrin, modelami niestandardowymi oddziaływań elementarnych, fizyką niskich energii, precyzyjnymi obliczeniami perturbacyjnymi w ramach Modelu Standardowego. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji Alexandra von Humboldta. Odbył trzyletni staż naukowy w ośrodku DESY (Niemcy), współpracuje z naukowcami z wiodących ośrodków naukowych na świecie. Od kilku lat zaangażowany we współpracę z ośrodkiem CERN w Genewie i kolaboracją FCC. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych sieciach naukowych, kierownik grantów NCN. Obecnie jest liderem grupy roboczej „Assessing the discovery potential of future high energy colliders” w sieci EU COST „Unraveling new physics at the LHC through the precision frontier”. Wyróżniony w konkursie „Lider umiędzynarodowienia UŚ” w 2015 roku za koordynację prestiżowych, naukowych projektów międzynarodowych realizowanych na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ. Od trzech kadencji przewodniczący oddziału katowickiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego.