Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Czterej Pancerni i CanSat czyli młodzi naukowcy z IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu w międzynarodowym konkursie CanSat

17.01.2022 - 16:07 aktualizacja 17.01.2022 - 16:11
Redakcja: Marcin Łaciak

Zespół uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu – Czterej Pancerni i CanSat, w skład którego wchodzą – Emilia Andres, Bartłomiej Baran, Wojciech Michniak, Michał Toda – zakwalifikował się do II etapu międzynarodowego konkursu CanSat organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Europejską Agencję Kosmiczną. Tym samym znaleźli się oni w gronie 23 drużyn wyłonionych z całej Polski. Opiekunką zespołu jest Pani Katarzyna Nessing, a wsparcia merytorycznego udziela dr hab. Paweł Zajdel z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

Zadaniem uczestników konkursu jest skonstruowanie miniaturowej sondy, która docelowo zostanie umieszczona na wysokości 2km przy użyciu rakiety. Największym wyzwaniem jest umieszczenie całej aparatury w obudowie wymiarami przypominającymi puszkę po napoju. Podczas spadania urządzenie będzie realizować dwie misje – podstawową (określoną przez organizatora) i dodatkową (wymyśloną przez zespół).

Misją dodatkową, którą wybraliśmy jest opracowanie systemu sterowania kierunkiem opadania umożliwiającego lądowanie w wyznaczonym obszarze. Planowaliśmy dokonać tego przy użyciu spadochronu o kształcie paralotni oraz dwóch serwomechanizmów poruszających linkami spadochronu. Oprócz tego stworzony przez nas CanSat będzie zawierał moduł GPS – do lokalizacji urządzenia oraz kompas umożliwiający sterowanie lotem we właściwym kierunku. – opowiada zespół Czterej Pancerni i CanSat.

Ponadto uczniowie odwiedził Wydział Nauk Przyrodniczych aby w ramach współpracy przeprowadzić testy urządzenia na terenie uczelni.

Zachęcamy do obserwowania postępu ich prac na:
https://www.facebook.com/Czterej-Pancerni-i-CanSat-108507871666708/
https://czpaica.tech/
https://github.com/CZPAICA

Więcej o konkursie na stronie:
https://esero.kopernik.org.pl/konkurs-cansat/

return to top